מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
דף הבית >> מזון+ אריזה >> בדיקות אירופאיות קפדניות למארזי מזון העשויים מפלסטיק ממוחזר
בדיקות אירופאיות קפדניות למארזי מזון העשויים מפלסטיק ממוחזר
 
ברשות האירופאית לבטיחות מזון, (EFSA) The European Food Safety Authority  מודאגים מאוד מהפן הבריאותי הקשור למיחזור אריזות מזון. האפשרות למחזר את האריזה נחשב כיום לטרנד החם בענף, אולם מתברר שהוא מדיר שינה מהרשויות האמונות על בטיחות המזון. הללו חוששות שאריזות המזון הממוחזרות תפגענה באיכות המזון, ואולי אף תגרומנה לסיכון לצרכנים שאוכלים את התכולה. מכיוון שכך, אנשי הרשות התוו ביחד עם מחוקקי התקנות האירופאיות שורה של הנחיות שבאות הבטיח שתהליך המיחזור יתבצע על פי נהלים מסודרים, כאשר האריזות הממוחזרות תבדקנה לעומקן בטרם ינתן להם אור ירוק לשימוש חוזר - כמארזי מזון. ההנחיות הללו גובשו לאחר שפאנל של מדענים עסק רבות בסוגיה, ובסופו
של דבר גובשו המלצות הפעולה הרשמיות המכונות
EFSA Scientific Panel of Food Additives, Flavourings,
Processing Aids and Materials in Contact with Food.
התוצאה בפועל היא סדרה של תקנות אירופאיות  (EC) European Commissionחדשות שקובעות תנאים שבהם ניתן יהיה למחזר אריזות פלסטיק. עיקר החשש הוא מחלקיקי פלסטיק שעלולים 'לנדוד' מהאריזה למוצר המזון עצמו, וכך הלקוח יאכל חלקיקי פלסטיק קטנים שעלולים לגרום לו מחלות קשות. בכדי למנוע זאת, במועצת השוק האירופאי קבעו שגל אריזת מזון ממוחזרת שבאה במגע ישיר עם מוצר מזון חייבת לעבור בדיקה יסודית של הרשות האירופאית לבטיחות המזון. רק אחרי שהאריזה הממוחזרת נבדקה במבחנים שונים ונמצאה כשירה, היא תוכל לשמש כאריזה למוצר מזון.
דיק סירל, מנכ"ל פדרצצית האריזה הבינלאומית, מברך על הצעד שבו נוקטים מחוקקי התקנות האירופאים. לדבריו, צעד זה של קביעת הנחיות ברורות וחד משמעיות היה נחוץ כבר מזמן. סירל הוסיף כי ארגוני מזון רבים, כולל ארגון ה-  WRAPוכן ארגוני צרכנים רבים תובעים זה מכבר שתבוצענה בדיקות איכות קפדניות למארזי פלסטיק ממוחזרים, ובפועל היעדר הבדיקות עד כה עיכב את המעבר לשימוש במארזי פלסטיק ממוחזרים למארזי מזון. כעת, משנקבעו סטנדרטים מחמירים לבדיקה, יש להעריך שיגבר השימוש בפלסטיק הממוחזר למארזי מזון, ובכלל תגבר התועלת הציבורית הכוללת מהמיחזור עצמו. הבדיקה של מיחזור מארזי הפלסטיק תכלול מספר רכיבים. הראשון הוא הערכה של המיחזור המכני, השני הוא של שיטות המיחזור התעשייתיות (כולל הרחקה של חומרים וגופים זרים, חיטוי קפדני של הפלסטיק ותהליך העיבוד בחום שנעשה לאחר מכן). יחד עם זאת ההרכב הכימי החדש של האריזה הממוחזקת לא יבדק ע"י הרשות האירופאית לבטיחות המזון. היבט זה מעוגן בדירקטיבה אחרת של מועצת השוק האירופאי המשותף.
הבדיקה השלישית הינה בדיקה מקיפה לאיכות האריזה המתקבלת בסופו של התהליך והתאמתה לשמש כאריזה הבאה במגע ישיר עם מוצרי מזון שונים. בין השאר יבדק האם חלקיקי הפלסטיק הקטנים שנוצרים בעיבוד התעשייתי יכולים לנשור מהאריזה.
בפדרציית יצרני הפלסטיק מרוצים מההנחיות החדשות שגובשו. אנשי הפדרציה בטוחים שכעת ניתן יהיה למחזר כמויות הרבה יותר גדולות של פלסטיק, כך שהם ישמשו שוב את תעשיית המזון. למרות שאנשי תומכים באמצעי בקרה קפדניים, הם
מגלים הסתייגות מהאפשרות שמגבלות ביורוקרטיות יסכבו ויעקבו את תהליך המיחזור. כל יצרן שיהיה מעוניין להפיק אריזות מזון מפלסטיק ממוחזר ידרש לקבל אישור מה-  .EFSAאישור זה ינתן על סמך הבדיקות שצויינו, ובהם איכות חומר הגלם הממוחזר, טיהור החומר, יעילות וכמובן שגם על סמך הייעוד של האריזה - בהתאם למזון הספציפי שהוא אמור לשמש (כולל צורת עיבודו והכנתו.
התהליך האדמיניסטרטיבי יכלול פניה רשמית ל-  ,EFSAתיאור מפורט של חומרי הפלסטיק, תאור מפורט של תהליכי העיבוד וכו'. בתום הבדיקה (שתכלול גם תיעוד קפדני) תבוצע הערכה מקיפה לאריזה הספציפית, תוך הקשרה למוצר מזון מוגדר.
במידה ותוצאות הבדיקה תהיינה חיוביות, למפעל יונפק אישור , כאשר אסמכתא זאת תועבר גם לגופים האמונים על בטיחות המזון במועצת השוק האירופאי. אנשי המועצה ירשמו את המפעל וקו הייצור, ויאשרו לו אפשרות להשתמש בחומרי פלסטיק
ממוחזרים למוצרי מזון. מדובר באישור שאינו אישור גורף. האישור ינתן רק לתהליכים ושיטות מיחזור שנבדקו ואושרו. האישרור הזה יועבר לכל המדינות החברות במועצת השוק האירופאי המשותף וכן לגופים האמונים על בטיחות המזון במדינות הללו.
 
  
 
  
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים