מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
דף הבית >> מזון+ כבוד השף >> השף ישראל אהרוני
 

כבוד השף: השף ישראל אהרוני

 שירן שמחי
מעטים בלבד יכולים לתאר לעצמם כמה עסוק השף ישראל אהרוני מדי יום ביומו. גם בשיחה אותה ניהלתי עמו, נאלצתי לחלוק את תשומת לבו עם אדם נוסף לו עזר אהרוני לבשל, וזה עוד לאחר תיאום מראש, שגם להשיגו היה משימה כלל לא פשוטה. ישראל אהרוני, כיום בן 56, הינו מגדולי השפים והמסעדנים הישראלים, אפשר לומר מעמודי התווך של התחום. הוא נחשב לאחד מחלוצי המטבח העילי בישראל, על גווניו השונים, והינו בין התורמים העיקריים לתרבות הקולינרית והתפתחותה בישראל. כיום הינו בעל טור קולינרי במגזין שבעה ימים, מחבר ספרי בישול רבים ומופיע בלא מעט תכניות בישול.  
ספר לי איך הגעת לתחום? אני מבינה שהתחלת בדבר אחר לגמרי, באומנות?
למדתי אומנות בהולנד וממש במקרה הגעתי לביתה של אימא של חברה מאוד טובה שלי, שבדיוק אז התחילה לבשל אוכל סיני. מאז נשביתי בזה ולא יכולתי לעזוב.
 אוקיי, מה הלאה?
באמת, בלי להגזים מאוד נדלקתי. בישלתי,בישלתי, בישלתי מכל מיני ספרים וכל שאר האינפורמציה. עד שבשלב מסוים החלטתי לנסוע לטייוואן. זה היה לפני כ-30 שנה. נסעתי לשם ולמדתי בישול במשך שנה. למה דווקא לשם? כי רציתי אוכל סיני וסין הייתה סגורה באותה התקופה לישראלים. לא היה ניתן להיכנס לשם, וטייוואן הייתה התחום הנגיש הכי קרוב באופיו. 
 באיזה גיל התחלת?
28. משם הגעתי לתל אביב, פתחתי את מסעדת ין-ינג לפני 30 שנים וככה התגלגלתי. במשך השנים הרחבתי את תחומי העניין שלי שקשורים לקולינריה. זה כבר לא סובב רק סביב הבישול. אלא, גם כתיבה על אוכל, מחקר בתחום, בעצם כל מה שקשור. 
 למה בעצם נמשכת הכי הרבה לאוכל הסיני? בגלל הטעם? הבריאות?
לא. זה לא נכון היום בכלל. אמנם בזה התחלתי ובזה אני הכי ידוע, אבל מאז אני עוסק בעוד המון מטבחים ובהחלט סיני הוא כבר לא היחיד וגם לא העיקרי שבהם. למשל, אחת המסעדות שהקמתי הייתה מסעדה צרפתית, תפוח הזהב שמה. גם תחומי המחקר והכתיבה שלי הם לא רק על אוכל זה. 
 אבל אם אינני טועה, מרבית המסעדות שפתחת, אם לא כולן, היו בעצם סיניות?
כן, כי בזה הייתי הכי ידוע באותה התקופה, וזה היה תחום העניין שלי בהתחלה. אחר כך גם פתחתי מסעדה צרפתית, למשל, כמו שכבר ציינתי. הדחף בתחילה לאוכל הסיני היה ללמוד, להתפתח, לדעת עוד, ומשם רק להמריא ולהתקדם.
 אם כן, מהו הסגנון בישול שלך?
אין לי סגנון בישול אחד. יש לי המון ואני מתעניין בכמה שיותר. אני מחפש לגוון כמה שרק אפשר, ולגלות עוד תחומים, להגיע למקסימום האופציות הקיימות ולא להדביק את עצמי לתחום אחד.
 מישהו נוסף במשפחה עוסק בבישול שלא בין קירות הבית?
לא. אני היחיד. למרות שגם בתי הופיעה עמי בתכניות הבישול שלי. היא מבשלת מעולה, אבל לא עוסקת בזה באופן מקצועי, זה בגדר תוספת בלבד עבורה.
 מה לא תהיה מוכן לבשל אף פעם?
בינתיים לא נתקלתי בדבר כזה.
 ולאכול?
קרום של חלב.
מה אתה הכי אוהב לאכול?
אין לי תשובה לשאלה הזו. תמיד שואלים אותי ואני אף פעם לא יודע מה לענות, לא מצליח. אי אפשר, אין דבר אחד, יש כל כך הרבה, אני מאוד אוהב לאכול.
 מכל מדינות העולם שהיית בהן, יש אחת שאת מאכליה אהבת במיוחד?
ואוו, זו שאלה קשה. כיוון שאני אוהב כל כך הרבה סוגים של אוכל, אני לא יכול לתת לך תשובה ספציפית. בהרבה מאוד מדינות נהניתי מאוד מהמאכלים המיוחדים שלהן.
 קולגות מוערכים, יש?
ודאי. אני מאוד מעריך את רפי כהן, את ירון קסטנבוים, ארז קומרובסקי.
 אני מבינה שאתה גם עיתונאי. איך הגעת לזה, באמצעות האוכל?
כמובן, כחלק מבקיאותי ברזי המאכלים למיניהם. העיתונות היא דרך האוכל וזו הייתה מאז ומעולם ותמיד תהיה עיתונות על אוכל. אני לא כותב על נושאים אחרים.
 מהו החיסרון בתחום הקולינרי?
מי שאוהב את זה, אין בזה שום חסרון. זו אהבה ענקית. אמנם כל אדם, גם אם יעבוד בעבודה שיאהב, ימצא בה חסרון או קושי. אבל מבחינתי אין ולו אחד בתחום הזה. 
 איזה חלק בעבודה אתה הכי אוהב?בישול, ייעוץ, כתיבה?
אין משהו ספציפי, אני מאוד אוהב את המכלול. מה שיפה ומה שאני אוהב במיוחד בעבודה שלי, זה בדיוק את עניין השילוב, ולא הקיבעון על דבר אחד. אני כותב על אוכל, אני אוהב את הטלוויזיה, אוהב את הבישול, את הטעמים, המראה ותהליך הכנת האוכל. את כל המכלול. זה כיף לא נורמאלי. אני ממש נהנה מכל חלק בעבודה.
 מה דעתך על תכניות בישול אחרות, שאינן שלך?
התכנית של חיים כהן 'שום, פלפל  ושמן זית' היא תכנית שאני מאוד אוהב, היא מאוד טובה מסוגה. לגבי שאר התכניות, השאלה מה אני חושב עליהן לא רלוונטית בכלל מבחינתי אלא השאלה היא אם הקהל אוהב אותן. לדעתי מגוון התכניות הקיימות  הוא כזה הנותן מענה לסוגי קהל רבים ואי לכך זה מבורך.
 אוקי, מה לגבי ספרי בישול?
קשה לי להגיד אבל אני חושב שיצאו כמה ספרים מיותרים בשנים האחרונות. המגוון בעיקרון הוא מאוד חשוב. חיוני שיהיו ז'אנרים שונים של ספרים או תכניות, הרי אף אחד לא יכול להתאים עצמו לכל סוגי הקהל הקיימים. אין חיה כזו. לכן טוב שיש כמה כותבים או מגישים שתמיד יכולים לתת מענה. תראי , למשל אני ונירה רוסו בעיתון ידיעות אחרונות, שנינו באותו עיתון, באותו מדור אוכל, אבל כל אחד כותב בצורה שונה לגמרי על נושאים כל כך שונים, בגישות שונות, ממקומות שונים. זה באמת מעניק מענה לכל סוגי הקהל. אני לא נוגע בנושאים שהיא נוגעת בהם, כי זה לא מעניין אותי, וההיפך. אז כן, המגוון חשוב אבל את מידת הגיוון אנחנו לא יכולים לקבוע אלא הקהל בלבד. 
 ספר לי על הקשר שלך עם השף רפי כהן.
אנחנו חברים טובים מאוד, עושים הרבה דברים יחד. יש לנו המון נושאים משותפים גם ברמה האישית וגם ברמה המקצועית, שזה מאוד נדיר. האופי שלנו אמנם מאוד שונה, אבל יש בינינו לא מעט במשותף. אנחנו נוסעים הרבה לחו"ל יחד, מדברים המון, יושבים בבתי קפה.
 אתה מרגיש בשיא? כלומר, אתה יכול לומר 'השגתי מה שרציתי, אפשר לנוח'?
לא, ממש לא. יש לי עוד המון שאיפות, עוד המון שיעורים לעשות ולהשלים. לכתוב ספרים, לכתוב כתבות, לעשות תכניות, לבשל ולהכין ארוחות. אין גבול. אני כל הזמן מגשים את החלומות שלי.
 איפה נמצא אותך עוד 10-15 שנים? מה התכניות לעתיד?
אה האמת שלא חשבתי על זה. אני לא נורא חושב על העתיד. אני בדרך כלל עסוק בהווה ובדברים עתידיים קרובים. פרויקטים שאני מתכוון לעשות בזמן הקרוב.
 עצה למתחילים?
שיעשו עבודה מאוד יסודית. זו עבודה ארוכה, רצינית, בכלל לא שטחית. בישול זה לא רק טכניקה, אלא המון ידע וכמובן שגם עבודה מקיפה, אחראית וכוללת. 
 ברכה לשנה החדשה? (אפילו שהיא לועזית..)
שתהיה עוד יותר טובה מהקודמת.  


מתכון של ישראל אהרוני 
כדורי בשר מטוגנים בציפוי שומשום שחור לבן 
 
מצרכים
750  גרם עוף טחון
3  בצלי שאלוט קצוצים דק
2  שיני שום קצוצות דק
2  ס"מ שורש ג'ינג'ר טרי קצוץ דק
½  כוס עלי כוסברה קצוצים
½  קולרבי בינוני קצוץ דק
1  ביצה
1  חלמון ביצה
2  כפות רוטב סויה
3  כפות קורנפלור
מלח, פלפל שחור טחון טרי
מעט אבקת צ'ילי חריף
 
לציפוי:
½  כוס גרגיר שומשום לבן
½  כוס גרגירי שומשום שחור
 
הכנה:
- מערבבים את כל החומרים לתערובת אחידה ומקררים כשעה.
- מרטיבים את הידיים וצרים מהתערובת כדורי בשר קצת יותר קטנים מכדורי פינג-פונג.
- מערבבים את שני סוגי השומשום ומפזרים אותם על צלחת שטוחה.
- טובלים את הכדורים בצלחת השומשום ומגלגלים אותם כך שהם יהיו מצופים לגמרי. מטגנים אותם בשמן עמוק וחם כשלוש-ארבע דקות. מגלגלים אותם תוך כדי הטיגון עד שהשומשום שחום מעט.
להגשה: משפדים כל שלושה כדורים על שיפוד במבו ומגישים עם רוטב סויה חריף.  
   

  

הירשם עכשיו לניוזלטרים של מזון+
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל

דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
   
   

 

  


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים