מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
חלב עזים – לבריאות ואריכות ימים*
מתוך כנס "תזונה מונעת – איחוד כוחות", ליקט וערך חיים פלטנ

* לימור בן חיים
דיאטנית קלינית, יועצת תזונה  למשק צוריאל

 

 

חלב וגבינות עזים הם מיסודות הדיאטה הים תיכונית, שהוכחה  כתורמת לבריאות ואריכות חיים. חלב עזים הוא גם מקור לרכיבי תזונה חיוניים, אשר מעורר עניין בשנים האחרונות בנוגע להשפעות פיזיולוגיות שונות.
חלב עזים הוא מקור לחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה. תכולת החלבון בחלב העזים דומה לזו המצויה בחלב פרה, אולם הוא מכיל רמות גבוהות יותר של שש מתוך עשר חומצות האמינו החיוניות,  בהשוואה לחלב פרה. הרכב החלבונים בחלב עזים שונה מהרכב החלבונים בחלב פרה. למרות זאת חלבון חלב עזים וחלבון חלב פרה אינם שונים בתגובה האלרגנית שלהם .
מתח הקרום והגבן שיוצר הרכב החלבונים המיוחד של חלב העזים בנוכחות חומצה חזקה (כמו בקיבה), הוא קטן ועדין יותר בהשוואה לגושים גדולים הנוצרים מחלבוני חלב פרה. דבר זה הופך את חלבוני חלב העזים לקלים ומהירים יותר לעיכול ולריקון הקיבה.
חלב עזים מלא מכיל יותר שומן מחלב פרה מלא והרכב השומן הממוצע בו שונה באופן משמעותי מזה שבחלב פרה. הוא מכיל 16% יותר חומצות שומן חד בלתי רוויות , ו-25% יותר חומצות שומן רב בלתי רוויות, בהשוואה לחלב פרה . למבנה והרכב השומנים הייחודי המצוי בחלב עזים השפעות פיזיולוגיות שונות על העיכול והספיגה במערכת העיכול.  מחקרים שונים בדקו השפעות אילו בקרב אוכלוסיות שונות של ילדים ואנשים הסובלים מבעיות ורגישויות עיכול שונות.
 חלב עזים מכיל  גם אוליגוסכרידים  שהינם שרשראות קצרות של סוכרים המעוכלים באופן חלקי במעי.  רכיבים אילו נמצאו כבעלי השפעה אנטי דלקתית,  בעיקר במודלים של מחלות מעי דלקתיות. חלב עזים הוא גם מקור תזונתי עשיר לסידן בעל זמינות ביולוגית גבוהה  ומכיל באופן טבעי 10% עד 20% יותר סידן בהשוואה לחלב פרה.
אחד התפקידים המרכזיים של חלב בקרב יונקים, הוא העברת גורמי חיסון מאם לצאצאיה. מחקרים מעלים, כי יכולת זו יכולה להיות מועברת ופעילה מחלב עיזים גם לבני האדם. אחת העובדות הידועות ברפואה העממית לגבי חלב עזים, היא יכולתו לרפא פצעים ויראליים בפה (אפטות). רק בשנים האחרונות נבדק תחום זה במספר קטן של מחקרים מדעיים, המגלים את ההשפעות החיסוניות הללו וכן את מנגנוני הפעולה שלהם. במחקר תרבית ראשוני שנערך בישראל על ידי המרכז הרפואי בילינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל-אביב, הודגרו תאים אנושיים, עם וירוס ממשפחת ההרפס. נמצא, כי בתרבית שנחשפה לחלב עזים היה הרס של כ-60% מן הווירוס בתרבית. ממצא נוסף – בחלב העיזים נמצאים גם רכיבים שומניים (גנגליאוזידים), שביכולתם לנטרל רעלנים חזקים המופרשים על ידי חיידקים ובכך לחזק את הפעילות החיסונית בגוף .
חלב עיזים ומוצריו הינם מקור תזונתי טוב לרכיבי תזונה חיוניים, בהם חלבון וסידן, והוא ניחן גם בתכונות המקלות על תהליך העיכול ועשויות לשפר ספיגה של שומנים ומינרלים. בשנים האחרונות נבחנת פעילותם של גורמי חיסון שונים המצויים בו. נדרשים מחקרים נוספים שיצביעו על משמעותו בתזונה הים תיכונית והשפעותיו על הקטנת תחלואה ואריכות חיים.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים