מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
דף הבית >> מזון+ אלכוהול >> יין: אהבת חייהם

יין: אהבת חייהם 

יין זה לא סתם עוד משקה, יין זהו עולם קסום מלא בהפתעות – זהו המוטו המלווה את כותב שורות אלה, שעשה דרכו למפגש עם חובבי יין, המבקשים להרחיב את השכלתם בנושא,  בקורס מקצועי שנערך במכללת רמת-גן. כפי שמצהירה אחת התלמידות: "עולם היין הוא באמת ענק. אבל לפתע גיליתי דלת ומעבר לדלת הזאת עוד אצטדיון. ומאז אני רק מגלה אצטדיונים ולא רוצה שזה יגמר לעולם..."


ישראל פרקר *
---------------
הכותב הוא בעל אתר השער לעולם יינות ישראל   www.wines-israel.co.il

 

לאחרונה, כשחזרתי מאירוע חנוכת יין באחד היקבים, פגשתי בזוג שכנים במעלית. בידי היה בקבוק יין חדש ויקר. כשסיפרתי להם מהיכן חזרתי כוסו פני השניים בתדהמה גדולה והם אמרו, כמעט במקהלה מתוזמנת:
"יין? מה זה בכלל מעניין?"  שאלו יחד, ומיד ענו: "סתם משהו משעמם ולא טעים. חבל על הזמן לבזבז זמן עליו. למה אתה לא שותה משהו טעים יותר במקום המשקה החמוץ-מר הזה?" היה לי מזל שהמעלית הגיעה לקומה העליונה, שבה אני גר, ונפרדנו. מי יודע כמה עוד דברי הבל הייתי שומע מפיהם בסיומו של אותו ערב נהדר שבו כל כך נהניתי מהיין החדש ומאירוע חנוכתו.
לצערי אני יודע שחלק גדול מהאנשים חושבים מאוד דומה למה שחושבים שכני. לעומתם רבים הם אלה האוהבים ללמוד דברים חדשים מצטרפים לחוג חובבי היין מדי חודש. השאר ממשיכים להיות מקובעים בדעתם. אנחנו, המקורבים מאוד לעולם היין, יודעים שיין הוא לא רק עוד סתם משקה בגווני צבע אדום או זהב. יין הוא כל מה שמסביב לעולם המופלא והמרתק הזה. מאחרי כל בקבוק יין מסתתר סיפור מעניין ומיוחד לאותו יין ויוצריו. לאחרונה ניתנה לי ההזדמנות לפגוש מספר אנשים שעוזרים לי מאוד לחזק עובדה זאת ואת סיפורם אני מביא הפעם באהבה ובכבוד רב.

* * *


כשהגעתי לחצר מכללת רמת גן באחד הערבים הייתי קצת מופתע. מגרשי החנייה באזור היו עמוסים במכוניות. בחצר המכללה התגודדו עשרות רבות של צעירים ובכיתות רבות צפיתי דרך הדלתות הפתוחות במאות תלמידים המקשיבים למרצים. בכיתה 604 ישבו כ-30 סטודנטים טריים, שהמשותף ביניהם היה היין.
הם היו חניכי קורס היין שנפתח באותו ערב במקום.
בהפסקה של הרצאת הפתיחה של דר' ארקדי פפיקיאן, שוחחתי עם חמישה מהנוכחים בכיתה. בחרתי אותם באופן אקראי בהחלט, ללא שידעתי את הרקע שלהם ומאין באו. ההפתעה הייתה עבורי גדולה ומרגשת כששמעתי את דבריהם.
הראשונה הייתה רעות אלעד מיקב תבור שבכפר תבור: "באתי לקורס מרחוק כדי ללמוד ולהתמקצע בעולם היין. אני עובדת במרכז המבקרים ומדריכה ביקב, ואני רוצה ללמוד כמה שרק אפשר, לצאת מהמשבצת של יקב תבור ולהכיר כמה שיותר את עולם היין. עד עכשיו למדתי הכול ביקב בלבד, בו אני עובדת כשנתיים.
הגעתי ליקב והתאהבתי מאוד ביין עצמו אחרי שלמדתי להכירו. היקב הוא מקום נחמד להתפתח בו אבל לא מספיק."
ארנון פרלה, חנן חמיידס וחזי דגן הם בוגרי המחזור הקודם של קורס היין והם החליטו להגיע גם לערב פתיחת קורס היין של המחזור השלישי.
חנן, העוסק במחשבים, הפך לחובב יין מושבע: "יצרנו קשר מאוד הדוק עם המרצים והחברים והחלטנו לבוא לערב הפתיחה. הקורס היה עבורי חוויה מדהימה שהוסיפה לי המון בקטע המקצועי והחברתי. הוא ממש שינה לי את החיים. אנחנו הולכים יחד לטעימות, שותים, נפגשים ונהנים.
ארנון בהתרגשות רבה ובעיניים שיקדו ניצוצות התלהבות: "הקורס נתן לי הבנה כמה אני לא מבין ביין. כל רגע שאתה לומד פה אתה מכניס לעצמך יותר ידע ואתה מבין כמה הדבר הזה הוא עולם ומלואו. אתה לא מצליח למצות בידע של שנת לימודים כמעט כלום, יחסית למה שיש בעולם זה. אני מרגיש כמו בתא חברתי מיוחד. נוצרה בינינו קליקה חברתית בלתי מובנת. גורם לכך היין והמפגש של קבוצת אנשים שכל אחד מהם מגיע מרקע שונה. הכול כאילו נדבק בינינו, כאילו הכרנו המון שנים אחורה. ולכל זה גורם היין.
הסיפור של היין הוא קטע תרבותי ראשון במעלה. כשאתה מתיישב ליד שולחן אתה מפענח מה אתה שותה, אתה מעביר חוויות ורשמים, אתה מחווה דעות, אתה עובר ממדינה למדינה על פני כדור הארץ באמצעות היין. אנחנו נשאבים לתוך זה. אני מרגיש חוסר בשבוע שאין לי לפחות שתיים שלוש טעימות יין. דבר כזה לא היה לי מעולם עד כה. כולנו נשואים והמשפחה נשאבת גם לתוך העניין הזה. אשתי בת לוויה שלי לכל אירוע חברתי הקשור ליין. גם הבנות בוחרות איזה יין נפתח לארוחה. האבא הטריף את כולם. אני שותה לפחות שלושה בקבוקים בשבוע....."
לחזי, בעל חברה למעליות, יש חדר שהפך לחדר יין ובו אוסף של מאות בקבוקים. "האיש הזה עם לב רחב ומשתף את כל מי שהוא מכיר בחוויית האספנות. הוא תרם לקורס מדי שבוע יין ואפילו יינות מאוד יקרים מהעולם", סיפרו חבריו.
חזי: "זה עניין של אופי ופתיחות. אני אוסף יין בשביל לשתות ולא רק כדי לשמור. מכל ארגז שאני קונה אני שומר בקבוק אחד כדי שיתיישן ובאירועים חשובים פותחים אותו. יין זה הובי, יין זה כיף, יין זה מחבר. יין ישמח לב אנוש הוא פתגם אמיתי מהחיים. בתי בת 9 מערסלת יין וטועמת יין בהבנה. אני גדלתי בבית בו לא שתו הרבה יין ואני חושב שחשוב שילדים ילמדו מה זה יין לפני שילכו לחפש אלכוהול אחר. הילדים שלי ממש חיים בתוך זה.  כולנו הולכים עם הילדים לבצירים. אני עובד קשה במקצועי לפרנסתי ועולם היין הוא ניקויי ראש בשבילי".
גם רייצ'ל מונטיפיורי מרעננה ריגשה אותי מאוד בסיפורה מלא ההתלהבות: "הייתי מדריכת חדר כושר עד לפני מספר חדשים, ולאחרונה התחלתי לעבוד בחנות יין בקניון עזריאלי. התחלתי לקרוא על יין, ואפילו להטריף את אבי בדיבורים אינסופיים על יין. היין עוטף אותי כל החיים בצורה כזו או אחרת. אבל עד היום בחיים לא הבנתי שהיין הוא כל כך מעבר למשקה אלכוהולי. כאילו שנכנסתי לאצטדיון כדורגל ואמרתי: "וואי, איזה גודל!" עולם היין הוא באמת ענק. אבל לפתע גיליתי דלת ומעבר לדלת הזאת עוד אצטדיון. ומאז אני רק מגלה אצטדיונים ולא רוצה שזה יגמר לעולם."
"אני חשה כעומדת על מקפצה בגובה עשרה מטר לפני הקפיצה שלי למים העמוקים וכולי התרגשות. אני רוצה להעביר לאנשים אחרים מהו היין בעיניי הבתוליות, שבשבילי וגם לאחרים זוהי דרך חיים. הדבר הכל-כך נפלא ביין הוא לא הפלצנות שסובבת אותו, הטעמים המורכבים והציונים הגבוהים מהמבקרים, אלא הצורה שבה היין מקרב אותנו אחד לשני. אם אי-פעם היה "שיקוי אהבה" זהו ללא ספק היין."
"מידי ערב אני יוצאת לפאב השכונתי. מבחר היינות שם אמנם דל,  אך מעניין לראות שכל ערב יושב בקצה הבר זוג מבוהל בפגישה ראשונה ולפני שניהם כוס יין. הבחור שבדרך כלל שותה ליטר של  גינס בערבים  לוגם יין אדום באלגנטיות.
 היין, הוא הפטיש ששובר את הקרח. לא צריך לדעת יותר מדי על יין כדי לדעת מה ואיזה יין אתה אוהב לשתות.
פעם לקחו אותי לדייט על חוף הים בלילה הדביק של הקיץ הישראלי. התיישבנו על השמיכה שפרשנו. הוא הוציא משקית פלסטיק של חנות בגדים בקבוק יין לבן. אני לא זוכרת אם היין היה טוב או לא, אני אפילו לא זוכרת של מי היין היה. אבל כל הערב בזכות בקבוק יין ושתי כוסות פלסטיק נהיה קסום. כך אני התאהבתי בשיכר הענבים הרומנטי.
בביקורים שלי ביקבים, בחדר החביות שטמון בהן זהב טהור, הריח של העץ הלח מעלה בי תחושה של היסטוריה וזיכרונות מעורפלים. ההרגשה שמשהו חדש בפתח. הרגשה של יצירה והתרגשות משתלטת על גופי. עובדה שיש יין לכל מצב רוח: יין אדום לערב חורפי וגשום ויין לבן בשקיעה לאחר יום ארוך וחם.
אם תשב עם אדם שלא מבין כלום ביין, ותשאל איזה רגשות המילה יין מעלה בו, רוב הסיכויים שהוא יגיד: חגים, משפחה, ימי הולדת, מסעדות ואהבה.
היין עוטף אותנו מכל כיוון בחיי היום יום. הוא חלק מהעבר שלנו, הוא חלק מההווה והוא ילווה ויעטר לנו את העתיד. היין הוא יותר מנושא שיחה. הוא כלי חברתי שגורם לשני אנשים לדבר שעות על אם היין מריח כמו פירות אדומים או פירות שחורים.
כולם בעולם היין החדש מרגישים שהדרך קדימה היא לוותר על דעות קדומות. לשתף את כולם ולתת לכולם אפשרות להביע דעה בלי שהיא תהיה נכונה או לא נכונה. לא לגרום לאנשים לפחד להיכנס לחנות יין מחוסר הידע שלהם או לבחור יין מתפריט היינות המאיים במסעדה.
גם הצעירים נפתחים יותר ויותר אל עולם היין. הייננים צעירים יותר, יותר אמביציונים, שואפים להתנסות וליצור דברים חדשים ומפתיעים. ובאותו זמן לספק את היינות המביאים נחת ופשטות לקהל הרחב. התשוקה של האנשים בתעשייה היום היא שתביא את השינוי הגדול בעולם היין, היא שתכבוש את כולנו. אני כבר נכבשתי, אני מודה. יש משהו כל כך מרגש ומחמם את הלב בנישה הזאת בארצנו הקטנטונת" - כך סיפרה לי רייצ'ל המקסימה. ואני חשתי כאילו שאני שותף לאיזה חלום. אבל לא זאת הייתה המציאות, שהגיעה לאוזני במסדרונות מכללת רמת גן.

* * *

אנשי עולם המזון, האם חלקכם עדיין חושב שהיין הוא סתם עוד איזה משקה משעמם ולא טעים, שחבל בכלל על הזמן לדון בו? לא אגזים ואני גם לא מתבייש לספר שבגופי עוברות צמרמורות של אושר כשאני שומע פעמים רבות דברים הדומים לדברים המופיעים בכתבה זו. אני ממשיך לדבוק באתגר שהצבתי לי בחיי: למשוך עוד ועוד אנשים לעולם היין  הנפלא הממלא אושר ושמחה כל מי שמצטרף אליו. ומה צריך יותר הבן אדם?

 


 

 
 
  
  
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים