מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
בין יין לאלכוהול

אני נוכח יותר ויותר שאנשים רבים חושבים כי אין הבדל בין יין למשקה אלכוהולי ומתייחסים ליין בשלילה כאילו הוא בעל רמת אלכוהול גבוהה ומזיקה. הפעם אנסה להסביר מדוע הבחנה זו אינה נכונה.

ישראל פרקר*
------------------
  www.wines-israel.co.il 
 

 

חוסר הידע גורם לכך שאנשי חינוך מדברים בהכללה על יין ואלכוהול כפגע רע ונרתעים להזכירו וכך גם מחוקקים המוציאים חוקים נגד מכירה ושימוש באלכוהול גם בהכללה ללא התייחסות לרמות האלכוהול שבמשקאות.
נכון שאלכוהול או משקה אלכוהולי הוא שם כללי לכל משקה המכיל אלכוהול, במיוחד אתנול, אבל יש להימנע, לדעתי לדבר על הנושא בהכללה כאילו לכל המשקאות האלה השפעה זהה עלינו.
לעיתים ניראה לי שיש כאלה שעדיין מסתכלים על חובבי יין כאלכוהוליסטים מבלי להבין מה בדיוק עושים היין וכל מה שמסביבו לחובבי היין האמיתיים.
 

3 קבוצות אלכוהול

משקאות אלכוהוליים מסווגים בגדול לשלוש קבוצות: כהילים (SPIRITS ) יין ובירות, לפי סדר יורד של רמת האלכוהול שבהם. בכהילים יש מעל 35 אחוז אלכוהול, ביין רגיל יש בממוצע כ13-14 אחוז אלכוהול ובבירה כ5-7 אחוזי אלכוהול.
אלה שיש בהם רמת אלכוהול נמוכה, כמו בירה או יין, מיוצרים על ידי תסיסת הסוכר או העמילן מחומרים צמחיים, בעוד אלה עם האלכוהול הגבוה יותר מיוצרים על ידי תסיסה עם תוספת אלכוהול של תהליך זיקוק.
הבירה מיוצרת מבישול שעורה ולתת, והיין הוא משקה בו האלכוהול מופק בתסיסה של סוגים שונים של פירות ובעיקר ענבים עם תוספת שמרים. יש הטוענים שיין עושים רק מענבים ומשאר הפירות מייצרים שיכר, אולם זה לא משנה את העובדה שרמות האלכוהול ביין ובשיכר לא מחוזק מדי הן דומות.
בתהליך התסיסה סוכר פירות טבעי הופך לאלכוהול ופחמן דו חמצני על ידי שמרים המוספים להם, תוך כדי פליטת חום. יינות לבנים עדינים מותססים בטמפרטורות נמוכות מבוקרות.
קיימות מספר קבוצות מרכזיות של יין: אדום, לבן, ורוד (רוזה), יבש, חצי יבש, מבעבע, קינוח ומחוזק. בכל קבוצת יינות קיימת תת חלוקה בהתאם לזנים המרכיבים.
כהילים הם משקאות מזוקקים עם רמת סוכר נמוכה אשר מכילים, כאמור, לפחות 35% אלכוהול וחלקם אף מגיעים ל50-60 אחוזים. חלק מן הסוגים הנפוצים ביותר של הכהילים הם: ג'ין, וודקה, עראק, רום, ויסקי, ברנדי, טקילה וברנדי. יש אלפי סוגים שונים של כהילים שניתן לייצר בתוספת עם תבלינים שונים או כתערובות בהתאם לטעמים שרוצים.לקבל.
לא נהוג לערבב יינות שונים מוגמרים אבל בקלות אפשר להכין קוקטיילים מכהילים על ידי ערבוב סוגים שונים של משקאות בפרופורציות שונות כדי לקבל מוצרים מוגמרים בטעמים שונים ומגוונים שלהם אף אפשר להוסיף קרח ומיצים.
אלכוהול בכללותו, אם צורכים אותו במידה סבירה, מושכלת ומבוקרת, הוא מרכיב מפתח בינלאומי במפגשים חברתיים בכל העולם , ומהווה משקה חברתי עבור אנשים הרוצים להירגע, להתרועע בכיף עם חברים ופשוט ליהנות.
חשוב לי להדגיש שוב שיין נחשב תמיד משקה אלכוהולי אך משקה אלכוהולי לא תמיד נחשב כיין.
היין דורש תסיסה ארוכה ותהליך התבגרות ממושך לעומת סוגים אחרים של משקאות אלכוהוליים. לעיתים חולפות שנים רק כדי לקבל בצורה מושלמת יין עם אלכוהול ברמת 9-15 אחוזים.
מחקרים רבים מוכיחים כי יין וסוגים אחרים של אלכוהול יכולים להועיל לבריאות, בעיקר בהפחתת הסיכונים של בעיות לב ואי ספיקת לב, אולם חשוב לציין כי הקשר הוא חזק משמעותית יותר בין יין לבריאות.
בהתבסס על נתונים סטטיסטיים שמצאתי מתברר שלאלה שאינם חובבי שתייה יש סיכוי גבוה פי 2.36 לסבול משבץ מאשר שתיינים מתונים רגילים.
צריכת אלכוהול בכלל מביאה גם להורדת רמות הגלוקוז בדם ומביאה לתוצאות חיוביות במניעת סוכרת.
חשוב לציין שלחוסר התמתנות בצריכת אלכוהול יש גם תוצאות שליליות. שיכרות, התייבשות ובחילות וכן הידרדרות במצב הכבד והמוח. במקרים הגרועים ביותר, אלכוהול ממלא תפקיד מכריע בהתפתחות סרטן.
כמויות שתיית אלכוהול
על פי רוב המחקרים, שתייה עד 30-40 גרם אלכוהול ביום מועילה לבריאות הלב וכלי הדם, ומפחיתה את הסיכון לחלות במחלות שונות. שתייה בכמות גדולה יותר גורמת לנזקים העולים על היתרונות.
כיצד נחשב את כמות האלכוהול במשקה?
פחית בירה מכילה 330 סמ"ק (כ-330 גרם), ובדרך כלל יש בה 5% אלכוהול. כלומר יש 5 גרם אלכוהול בכל 100 גרם בירה שהם 16.5 גרם אלכוהול בכל הפחית.
כוס יין מכילה 100 סמ"ק (כ-100 גרם), וביין יש בממוצע 13% אלכוהול, כלומר כוס היין מכילה 13 גרם אלכוהול.
וודקה, וויסקי, עראק ומשקאות חריפים אחרים מכילים בממוצע 40% אלכוהול, כלומר 40 גרם אלכוהול ב-100 גרם. כך שב'שוט' (30 סמ"ק) אחד של המשקאות האלה יש 13 גרם אלכוהול.
כלומר, שוט קטן של משקה אלכוהולי מכיל כמות שווה של אלכוהול הנמצא בכוס יין אחת מלאה אך לא לשכוח שלעולם לא ממלאים כוס ביין.  מנת יין היא בערך שליש כוס.

היתרונות של שתייה נכונה:
• הפחתת הסיכון למחלות לב.
• הפחתת טרשת עורקים.
• הפחתת הסיכון לשבץ.
• ירידה בהתפתחות אבני מרה.
• שיפור ברגישות לאינסולין, ולכן הפחתת הסיכון לסוכרת.
• שיפור במצב הרוח.

הנזקים של שתייה בכמויות גדולות:
• סרטן מסוגים שונים.
• דלקות כבד כרוניות.
• עלייה בלחץ הדם.
• הפלות.
• פציעות כתוצאה מתאונות.
• התקפי לב.
• שבץ.
• דיכאון.

בניגוד לסמים אחרים המגיעים לגוף דרך מערכת הנשימה או הדם, האלכוהול נכנס לגוף דרך מערכת העיכול ונספג במערכת הדם דרך הקיבה, עד להגיעו למוח. הגוף זקוק לפחות לרבע שעה עד שתורגש השפעת האלכוהול.
קצב תהליך הפירוק של האלכוהול איטי מאד. בחישוב גס, הכבד מפרק לגמרי כוס משקה אחת (מנת וודקה, כוס יין או כוס בירה), ביותר משלוש שעות וזאת לאחר ש’איבד’ כ-10% מן האלכוהול דרך ההפרשות הטבעיות של הגוף.
רמת האלכוהול בדם BAC - Blood alcohol content מודדת את ריכוז האלכוהול בדם. הרמה מודדת בצורה מוגבלת את רמת הפיכחות של השתיין ומשמשת גם לקביעת בדיקת הכשירות לנהיגה אחרי שתייה של אלכוהול.
כאשר רמת האלכוהול בדם גדולה מ- 0.05% הנהיגה בישראל אסורה.
רמת ה BAC יורדת לאחר הפסקה בשתייה, בממוצע ירידה של 0.01% לכל 40 דקות של חוסר שתייה.
יש לזכור שרמת האלכוהול תלויה בפרמטרים רבים של הלוגם, ביניהם משקל, מין, אחוזי שומן בגוף ועוד, כך שכל החישובים הם תיאורטיים בלבד.
בשורה התחתונה

לסיכום, כדי להשתכר מיין צריכים ללגום הרבה כוסות יחסית להשתכרות משתיית כהילים. למען הבריאות לגבר מומלץ ללגום עד שתי מנות יין ביום ולאישה מנה אחת בלבד.
מעולם לא ראיתי שיכור כרוני מסתובב ברחוב עם בקבוק יין אדום ביד.
הגיע הזמן שאנשי החינוך והמחוקקים יפרידו בין יינות למשקאות כהילים אחרים בעיקר כשהם דנים על עתידו של הנוער בארץ ומה מותר לשתות ומה אסור. עתידו של ענף היין בארץ תלוי בצעירים. המבוגרים כבר מזמן הבינו את היתרונות שלו.

 


הרשמו כאן חינם לקבלת עדכונים ממזון+
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים