מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
היין עולה על המפה בסין
עורך מדור היין של מזון+ ביקר לאחרונה בסין, שאיננה ידועה דווקא בתרבות היין שלה, אך הוא מדווח על התעוררות מסוימת. נכון שצריכת היין בסין אפילו לא מתבצעת ע"י  1% מהאוכלוסייה – אך הסינים מאמינים שהיין טוב לבריאות, כך שאנשים נותנים אותו כמתנה מועילה.

ישראל פרקר
  www.winesisrael.com
 
 

לאחרונה ביקרתי במספר ערים גדולות בסין וכמובן שהתעניינתי ביינות הסיניים בחנויות שונות, גדולות וקטנות ואף בברים בבתי המלון. חשוב להדגיש שבסין הענקית יש כיום רק כמה מאות יקבים בלבד, ויש להם מחסור בטרוארים המתאימים לגידול ענבים איכותיים.
בחנות גדולה של הדיוטי פרי בשדה התעופה הגדול של בייגי'ין נאמר לי שהיינות היחידים שאפשר למצוא אצלם הם צרפתיים ואוסטרליים בלבד. בסופרמרקטים מצאתי מעט מאוד בקבוקי יין על מדפים הקטנים. הרוב היו צרפתיים אדומים יבשים ומעט מעט סיניים. האלכוהול הסיני הוצג בכמויות גדולות פי כמה.
הצבע: אדום
הצבע האדום נחשב בר מזל בסין והוא שם נרדף לעושר, כוח ומזל. בעולם העסקים שלושת ערכים אלה הם בסיסיים. הלבן קשור למוות ומופיע בעיקר בהלוויות. ויש קשר הדוק בין צריכת יין ומנהגי תרבות אצלם. כלומר, רוב היין הנצרך בסין הוא אדום.
אנשים בסין לגמו יותר מ-1.86 מיליארד בקבוקי יין ב-2013. 36% יותר מאשר בשנת 2008, אבל רוב היין שמוכר בסין מגיע מצרפת, מאוסטרליה, מספרד ומאיטליה, ולא מיקבים הממוקמים בסין.
בתקופה האחרונה בעלי יקבים ברחבי סין מעוניינים לשכנע את הלקוחות הפוטנציאלים בארצם שהיינות הסינים איכותיים אף הם ולא רק הצרפתיים.  הם בטוחים שבקרוב חובבי היין יתחילו לרכוש בקבוקי קברנה סוביניון מאזור Xinjiang Uygur  כדי ללגמו עם סטיקים או שרדונה מאזור Ningxia Hui כתוספת לתבשילי דגים.
בסין החלו לייצר את היינות האדומים היבשים רק ב-1980 שאז הוגדרו 10 אזורי גידול יין כשכל אחד עם אופי אחר המתחיל להיות יציב אט-אט. לכל אזור גידול יש את הסיפורים האופייניים לו, וכך גם היינות.
"היין בסין דומה לאוכל הסיני שיש ממנו הרבה סוגים וטעמים וכל אחד מוצא את זה האהוב עליו", כך הם אומרים.
אגב, בסין ראיתי עשרת רבות של מאכלים, ובעיקר אלה המורכבים מבעלי חיים משופדים, שאני לא מאמין שאפשר למצוא ולטעום כמותם גם בארץ.

דבקים במסורת

 אנשים צעירים הם כוח צריכה חזק מאוד ליין. הם רוצים לנסות משהו מעניין וחדש, ולא להסתפק במסורת. פיצה האט היא  הצלחה בסין וגם KFC. לפני עשרים שנה מעט מאוד סינים שתו קפה, אבל עכשיו כל כך הרבה שותים אותו בסטאר באקס. בכל פינה בערים הגדולות שביקרנו משתרכים תורים ארוכים בשלושת המותגים העולמיים האלה. מתברר שיצרו יין בסין גם בתקופה הקדומה במאה השנייה לפני הספירה. במאות השביעית עד העשירית ידוע שהקיסרים  הסיניים התענגו מיין שייצרו עבורם. תעשיית היין פרחה אז בסין באותו קצב שהכלכלה צמחה.
תיאוריה זו נכונה בסין גם כיום. רוב יינות סין נמכרים בתוך המדינה אך יש המאמינים שלא ירחק היום בו יאהבו אותם גם בארצות אחרות כפי שאוהבים את האוכל הסיני המופיע במסעדות רוב ארצות העולם.
יצרני היינות מתחילים להבין שהלקוחות הסינים שרוכשים יותר ידע על יין יעדיפו יינות עם אופי מיוחד מאשר יינות המיוצרים באופן סתמי ביקבים גדולים. אבל מתברר שעדיין רוב הסינים מעדיפים ללגום מהאלכוהול המסורתי לו הם רגילים מאשר ללגום יין שהוא מוצר חדש עבורם. הרבה יקבים קטנים החלו לצוץ בסין לפני 5-6 שנים ומספרם הולך וגדל מחודש לחודש באזורי הגידול השונים.
הסינים מאמינים שהיין הוא טוב מאוד לבריאות, כך שאנשים נותנים אותו כמתנה מועילה -  יין אדום במיוחד, וזה מאוד מכובד אף כי צריכת היין בסין אפילו לא מתבצעת ע"י  1% מהאוכלוסייה.
חובבי יין בסין מציינים שהיין קשור הרבה יותר לתרבות המערבית מאשר לתרבות הסינית . הם מקווים שתהייה  השפעה גדולה על הצריכה ע"י  סומליה ומבקרי יין שיחנכו את הצרכנים סיניים לאהוב יין. הם גם מקווים שאיכויות היינות הסינים יעלו ומחירם ירד והם ימכרו במחיר סביר. יש יינות ייבוא הנמכרים ב-2-5 דולר לבקבוק...

עסקים בסין

אז איך אפשר לייצא ולמכור יין בסין הגדולה והמיוחדת? למרות שיש ביקוש הולך וגדל ליין בסין, מכירת יין שם היא אתגר אמיתי, וחשוב לקבל מידע מספק של הרגלים סיניים טיפוסיים ותפיסתם על היין כדי לזכות בנתח שוק, אפילו מזערי במדינה זו. יין מיובא, במיוחד היין אדום, הופך לפופולארי בקרב המעמד עליון והמעמד הבינוני. ואכן, הצבע האדום הוא כאמור שם נרדף למזל, עושר וכוח בסין. הסיני גם מחשיב את היין כבריא וכחלופה בעלות נמוכה יותר בהשוואה למשקאות מתקדמים אחרים. יתר על כן, יין נתפס על ידי הסיני כמתנה יוקרתית. על נתונים אלה יש להתבסס בהכנת אסטרטגיית המכירה.
אמנם חייבים להציע יינות בעלות נמוכה אך הם חייבים להיות איכותיים. הסינים צריכים להרגיש בטוחים ברכישה שלהם ולהימנע מבושות בעת הארוחה כלפי האורחים שלהם.
בסך הכול, אם כי יין אדום נתפס בסין כמשקה לאליטות, הוא הופך להיות מושך ובעיקר לצעירים. מומלץ להציע הרבה מבצעים וטעימות ברחבי סין העוזרים להעשיר את ידע הצרכן ביין ובסגולותיו.
למרות שהצרכנים סיניים מבקשים לחקות את הרגלי השתייה של עמיתיהם המערביים, חוש הטעם וההרגלים שלהם הם שונים. הם אוהבים יותר משקאות מתוקים, ולכן מקובל בסין לשתות יינות  פירותיים או לערבב יין עם לימון, קרח או משקאות קלים, כדי להשיג טעם מתוק.
יין נצרך בעיקר בסעודות סיניות, טקסים וחגים רשמיים, כמו ברוב מדינות המערב.  היין גם הפך להיות פופולארי מאוד כמתנה לראש השנה הסיני, פסטיבל האביב ובפסטיבל אמצע הסתיו.
לסינים יש נטייה להעתיק את הרגלי אנשי המערב. מועדוני טעימות יין  והשתתפות בקורסי יין הפכו לפופולאריים בבייג'ינג, שנחאי ושנזן.
מתברר שהסינים לעתים קרובות גולשים באינטרנט כדי לחפש מידע על יין. לפיכך, מדיה חברתית הפכה למקור מידע חשוב לתעשיית היין. לכן, כל יקב המוכן להיכנס לשוק הסיני צריך להתייחס ברצינות לעולם הדיגיטלי שלהם כדרך נוספת לשווק את הבקבוקים שלהם, וגם כדרך לחנך את הצרכנים בתרבות היין. מומלץ גם להשתתף בתערוכות יין בינלאומיות ובתחרויות המתקיימות מדי שנה ברחבי סין.
ברור שלמילה 'כשר' אין כל משמעות לסינים שהם אתיאיסטים גמורים, ואפילו אין להם יום מנוחה קבוע בסוף השבוע.
לא ניראה לי שניתן להתמודד לבד, באופן עצמאי, עם מכירת ושיווק יין בסין ומומלץ לקבל את עצות ועזרת המומחים לסחר במדינה זו.
 

הרשמו כאן חינם לקבלת עדכונים ממזון+
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים