מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
אלכורקסיה
28/09/16
שירות מזון+ 

 
 

מדובר בתופעה רווחת בקרב סטודנטים בארה"ב. ממחקר שנערך מעלה עובדה מדהימה: כ-80% מהנחקרים סובלים מתופעה שמשלבת הפרעות אכילה ושתייה מופרזת של אלכוהול. הן מורעבות, שיכורות, וחוגגות את הרזון.

אסתר גונן
--------------
דיאטנית תזונאית, במחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת  אריאלמחקר חדש של אוניברסיטת יוסטון מצא כי כ-80% מהסטודנטים היו מעורבים בהפרעת אכילה, שמשלבת שתיית מופרזת של אלכוהול עם הרגלי תזונה מסוכנים. מסתבר שבקמפוסים בארה"ב ה"אלכורקסיה" היא נורמה מקובלת

הפרעות אכילה

מתואר שסטודנטים נמנעים מאכילה או מדלגים על ארוחה לפני שתית אלכוהול על מנת להגביר את ההשפעה. בנוסף הם משתמשים במשלשלים וגורמים לעצמם להקיא וזאת על מנת להפחית צריכה קלורית ולמנוע השמנה. לאלכוהול תרומה קלורית: 7 קלוריות לגרם אלכוהול (לעומת 4 קלוריות לגרם סוכר או 4 קלוריות לגרם חלבון). בנוסף צריכת אלכוהול מדכאת חמצון שומנים ועלולה לתרום להשמנה מרכזית ויתר שומנים בדם.
בנוגע לסכנות אשר בהפרעת אכילה, דובר רבות, הקאות ושלשולים פוגעים בריכוזי המינרלים, ברמות הוויטמינים, בצריכת חלבון ששומר ובונה רקמות. הקאות פוגעות בבריאות הושת והשיניים. ואלה בשילוב עם צריכה מופרזת של אלכוהול מחמירים את המצב התזונתי אך יותר.

סכנות האלכוהול

האלכוהול הוא חומר פסיכו-אקטיבי, אשר משפיע גם על הגוף וגם על הנפש. הוא מדכא את הפעילות המוחית וכך משפיע כמעט את כל האיברים:  פוגע במצב התפיסה והתודעה, הזיכרון והרגשות שלנו, בכבד האחראי על פירוק האלכוהול, גורם לרפיון שרירים, קשיי ראיה ועייפות.
האלכוהול הוא למעשה הסם הנפוץ ביותר. עקב זמינותו וחוקיותו הוא אף המסוכן ביותר. אחד הנזקים  לדוגמא, "צחיחות" (התייבשות) אשר פוגעת בפעילות שריר, גורמת להתכווצויות שריר ופציעות, ומשפיעה לרעה על צלילות מחשבה, זיכרון, מהירות תגובה, קואורדינציה, איכות שינה וביצועים פסיכומוטוריים. צריכה קבועה של אלכוהול ובכמויות גדולות תפגע ברמות טסטוסטרון בגברים וכתוצאה מכך תגרום להפחתה במסת שריר ובהתאוששות שריר לאחר מאמץ גופני. צריכה מופרזת עלולה לגרום לפגיעה בכבד (כבד שומני, צירוזיס), פגיעה בכושר שיפוט וזירוז תשישות.
אלכוהול מאט את היכולת לחשוב, משבש בהירות דיבור, גורם לסחרחורות, כבדות תנועה ועוד. אמנם אלכוהול בצריכה מדודה מעניק הרגשת אופוריה, מפחית עכבות, מסייע להרפיית הלחצים היומיומיים אולם, ככל שהתלות גוברת כך הכמויות הנצרכות יעלו.  בשתיית אלכוהול התשוקה המינית גוברת אולם, האלכוהול פוגע בתפקוד המיני משום שהוא גורם להפחתת ההורמון האחראי בגברים לפעילות המינית. שתית אלכוהול על קיבה ריקה, מזרזת את ספיגתו ומעלה במהירות את רמתו ברקמות, מזון יעכב את הספיגה. לכן, שתייה על קיבה ריקה מעצימה השפעות שליליות.
כושר השיפוט והשליטה העצמית נפגעים ואז עלולה להופיע התנהגות תוקפנית, חדירה לתחום הפרט בחוסר שליטה ובחוסר נימוס, הטרדה, אמירות "שטותיות" שאפילו לא זוכרים.
צריכת אלכוהול על אף סיכוניו נובעים מסיבות מגוונות החל מהשפעה חברתית, משבר אישי או מקצועי, לחץ אישי או לחץ בלימודים וכלה בגנטיקה.

כמות האלכוהול

חשוב להבחין בכמות האלכוהול במשקאות השונים. הבירה מכילה את הכמות הקטנה ביותר כ-5% היינות כ-12% ויתר המשקאות מעל 40% .
לנשים כמות נמוכה יותר של האנזים המפרק אלכוהול, לכן רגישותן גבוהה יותר למשקה
צריכה גבוהה ורציפה של אלכוהול עלולה לגרום למחסור בוויטמינים ומינרלים במיוחד בשילוב עם הימנעות מאכילה, הקאות ושלשולים. ההשפעות כאמור לעיל הן בטווח הקצר והן בטווח הבינוני והארוך. הפתרון הטוב ביותר תמיד הנו מניעה.


רזות, חוגגות, שיכורות

"מרעיבות את עצמן עם קוקטייל ביד" - זוהי הכותרת שהעניק אחד מהעיתונים החשובים בעולם, הניו יורק טיימס, שפירסם מאמר עוד ב-2008, ובו זיהה את התופעה החדשה.
מדובר בתסמונת המכונה Drunkorexia, שהלכה וצברה תאוצה בארה"ב: זה התחיל בנשים צעירות, שמצאו שיטת דיאטה מקורית; הן מרעיבות את עצמן ביום, ומשתכרות בלילה.
לפי ויקיפדיה (בגרסה האנגלית) המונח Drunkorexia משמש בדרך כלל כדי לציין את הניצול של שיטות בקרת משקל קיצוניות (כגון רעב או הקאה) ככלי לפצות עבור מתוכנן שתייה מוגזמת. מדובר במונח תקשורתי המשקף מגמה אמיתית באופן מדאיג בקרב נשים צעירות. מונח סלנג שאינו רפואי ומתייחס לנשים שבוחרות לאכול פחות כדי שיוכלו לחגוג בלי לעלות במשקל.

 
 

הרשם חינם לקבלת עדכונים!
דואר אלקטרוני *
שם פרטי *
שם משפחה
תפקיד/מקצוע *
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים