כבוד השף: השף אריק פרז
נציג חב' בוארון, המיוצגת ע"י סיימן
 
 

אריק פרז הינו  נציג חב' בוארון יצרנית מחיות פרי טבעי לתעשיית הגלידה והקונדיטוריה, וחב' סיימן היא נציגת חברת 'בוארון' הצרפתית בישראל. השף פרז ביקר לאחרונה בישראל כאורחה של חברת סיימן. שף אריק פרז, בן 50, עובד בבי"ס "מקרון" לפטיסרי בבנגקוק.

איך הגעת לתחום?
התחלתי את הקריירה המקצועית בהיותי בן 15 בפטיסרי נחשבת מאוד בעיר טולוז שבדרום צרפת,  שם התמחיתי באפיה ופטיסרי. ב-1985 התחלתי לעבוד בשגרירות צרפת בארה"ב כשף פטיסייה של השגרירות. את מיטב יצירותי הצגתי בפני רמי עולם. שנתיים אחר-כך התחלתי לעבוד יחד עם השף פטיסייה הידוע פטריק מוזל, ממנו רכשתי ידע וטכניקות חדישות. בשנת 1988 התחלתי לראשונה לעבוד בבית מלון קטן, ברמת דה לוקס. ומיד אחר-כך הצטרפתי לרשת ריץ קרלטון בניו יורק, ועבדתי במספר סניפים של הרשת ברחבי העולם. בד-בבד השתתפתי במספר תערוכות בוושינגטון ובניו יורק. העבודות שלי הופיעו במגזינים מקצועיים ופירסמתי ספר. בשנת 1996 נבחרתי לראשונה כחבר בנבחרת ארה"ב, כנציגה בתחרות העולמית לפטיסרי בעיר ליון צרפת, משם חזרתי עם מדלית ברונזה. משם המסלול שלי היה סלול, והייתי שף מוכר בעולם. ב-1998 התחלתי באסיה אתגר חדש, עם חנוכת המלון החדש ריץ קרלטון שנחאיי, כשף פטיסייה. ב-2001, לאחר 12 שנות שרות עם רשת ריץ קרלטון, פרשתי לעסקים פרטיים. הייתי  מאמן של נבחרת סין בשלושת התחרויות האחרונות בתחרות הבינלאומית בליון צרפת. ב-2004 פתחתי מספר אתרים חדשים תחת 'פטיסרי וויזאז'' ברחבי תאילנד, ואני עוסק בייעוץ ויש לי בי"ס מצליח בבנגקוק.

מה ההתמחות שלך?
כל תחום הפטיסרי/קונדיטוריה. לאחרונה אני אוהב מאוד ללמד. ביה"ס שלי בבנגקוק מביא לי סיפוק רב. באסיה מטורפים על קינוחים מערביים. יש הצלחה רבה לשפים מערביים בכל אסיה. מתמחה במיוחד במקרונים. זהו גם שם בית הספר שלי בבנגקוק. טרנד חזק בימים אלה.

אפשר להצליח לדעתך בישראל בתחום המזון ללא הכשרה בחו"ל?
הכל עניין של כישרון. אם יש לך את זה - אין חשיבות איפה למדת. אם אתה סקרן מספיק אתה כל הזמן לומד. אל תחקה, תלמד ותכניס משלך לכל מתכון .

האם המודעות למזון בריא הוא טרנד בלבד?
זו מגמה הולכת ומתגברת בכל העולם,  במערב במיוחד. לא טרנד. במזרח האוכל המסורתי מבוסס על חומרים בריאים. האסיאתים האריכו ימים עד שנחשפו לאוכל המערבי, הבשר האדום והפחמימות הפשוטות. בקונדיטוריה זה קשה כי יש הרבה סוכר, אך מי שלא מגזים לא ניזוק בכל מקרה.

עד כמה ניתן לבשל טעים וגם בריא?
אין בעיה לבשל טעים ובריא. מצד שני אין תחרות לטעם השמנת והחמאה. חוץ מזה אם צורכים כמות סבירה של מצרכים 'לא בריאים', כגון שמנת וחמאה, אין כל נזק לבריאות. שם המשחק- לא להגזים. שמעתם על 'הפרדוקס הצרפתי'? הצרפתים אוכלים מהכול והכול, אבל במידה.

זה שאנחנו מדינה מרובת טעמים ועדות, לא גורם לנו להתמקצע בתחום?
אני רואה בתל אביב סגנונות ומקורות השראה רבים ומגוונים, זה נהדר להעשרת המטבחים המוצעים לציבור. זה לא גורם 'להתמקצע', אבל זה מביא לגוון ועושר במתכונים. אני משוכנע שיש השפעה של העדות השונות על המנות במסעדות. אני יודע שהישראלים אוהבים לנסוע ולתור את העולם. הם מעדנים את הטעם ומביאים לארצם עוד פן בינלאומי למאכלי העדות שלהם. אין פלא שיש הרבה מסעדות טובות בישראל

עוד מישהו במשפחה עוסק בזה באופן מקצועי?
הילדים שלי עדיין צעירים. מי יודע לאן אוביל אותם. זמנים יגידו.... בכל אופן, זוגתי עוזרת לי המון במטבח שלי.

קולגות מוערכים בתחום, יש?
אתית אני מנוע מלהזכיר שמות, אך עדיין מקורות ההשראה שלי נובעים ממולדתי - צרפת. נכון שהעולם התפתח מאוד בתחום, אך עדיין המקורות הם בצרפת עד היום.

מבשל גם בבית?
את התחום הזה אני מפקיד בידי זוגתי, בת תאילנד. אני נחשף לאוכל האסיאתי כאמור, ואני מאוד אוהב את זה.

מהו סגנון הבישול שלך?
אני כאמור שף קונדיטור... נאמן לסגנון הצרפתי. אבל אני כמעט שלושים שנה מחוץ לצרפת. למדתי המון ואפשר לומר שהסגנון שלי מאוד בינלאומי. ספגתי מקולגות שלי בארה"ב ובסין. כנראה שפיוז'ון מתקרב למה שאני עושה במטבח.

מה אתה הכי אוהב לאכול?
הכל! יש לי העדפה לאוכל אסיאתי לאחרונה.

ומה לא אוהב?
חיקויים זולים. חיות מוזרות....

מה הכי אוהב לבשל?
לאחרונה אני לומד להעריך את האוכל המזרח אסיאתי כאמור. לומד הרבה מן המקומיים בבנקוק.

מהו החיסרון במקצוע?
כמו כל מקצוע אחר בכל תחום שהוא - אין קיצורי דרך. עבודה קשה היא הדרך הבדוקה להישגים. האם זה חיסרון? לדעתי לא.

מה הכי כיף במקצוע?
האפשרות להעניק לזולת מקורות שמחה וכיף. בישול וקונדיטוריה פונים למקורות השמחה של האדם. לבשל עבור הזולת זה לתת. כשאוהבים את האוכל שלך זה כיף גדול.

מה דעתך על ריבוי תכניות הבישול באמצעי התקשורת?
זהו טרנד בכל העולם. טוב בשביל העסקים! אני שמח עם זה. מדהים איך זה חוצה גבולות.
 
עצה למתחילים בתחום?
אם זה לא בא מבפנים, אל תכנסו לזה. צריך לאהוב את המקצוע כדי להצליח.

מתי תגיד 'די, מיציתי, אפשר לנוח'?
אני צעיר ואוהב את מה שאני עושה. מוקדם מדי לענות על השאלה הזו.

משפט על הסועד הישראלי?
לא הספקתי....להבחין. הייתי עסוק עם הסדנאות. אני מתרשם שהוא אוהב דברים טובים והתנסויות חדשות. דברים יפים קורים כאן.

איפה נמצא אותך עוד 10 שנים?
בבנגקוק. עם הרבה ישראלים סביבי...

מה החלום שלך?
להמשיך ליצור וליהנות ממה שאני עושה.

משפט סיכום?
אהבתי את ישראל, אבוא שוב. לא הספקתי לראות ולספוג את ההוויה כאן הפעם. אנשים נחמדים וסקרנים. מאוד מעניין.


 


הרשמו כאן חינם לקבלת עדכונים ממזון+
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה