ביס לקנאביסענף המזון העולמי נערך לעידן שילוב מרכיבים של הקנאביס בתעשיית המזון. הקנאביס, כך טוענים מומחים, יסייע בין השאר להארכת חיי המדף של מוצרי מזון.  כבר עתה משווקות בארה"ב עוגיות וחטיפים עם תמציות קנאביס, והצמח הגיע גם לתעשיית המשקאות הקלים. זהו אחד מתוך שורה של פטנטים ופיתוחים שעל מקצתם אנו מדווחים במסגרת הכתבה הזאת. רוב הנושאים שנסקרים כאן, יידונו  במסגרת כנס 'מזון בעידן החדש 2018', שעורכת קבוצת "נתיב יועצים", לצד תערוכת ישראפוד, בסוף חודש נובמבר.
 
חיים פלטנר
 
שילוב קנאביס בתעשיית המזון הפונקציונלי
ריאיון עם יהב בלייכר MSc., מייסד שותף Kaneh-B
 
בשנים עברו נקשר צמח הקנאביס  בחומרים ממכרים וממסטלים דוגמת המריחואנה והחשיש. כיום, השיח הציבורי סביבו מתמקד יותר בסגולותיו הרפואיות. ככלל, ברוב המדינות בעולם אסור לגדלו או למוכרו, פרט לשימוש רפואי, שהולך וגדל בשנים האחרונות, לרבות ישראל. פרט למרכיב הפסיכו אקטיבי THC בצמח הקנאביס כ-462 חומרים, המכונים קנאבינואידים וטרפנים (חומרי ארומה)  שחלקם כבר משמשים לצרכים רפואיים. יהב בלייכר, מייסד ושותף בחברת Kaneh-B , סבור כי חלק מן החומרים שבצמח הזה ישולבו בעתיד גם בתעשיית המזון.
בלייכר, בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות, החוג למדעי הצמח,  עוסק זה 15 שנים במחקר ופיתוח פתרונות מחומרים שמקורם מצמחים,  עבור תעשיות המזון, הקוסמטיקה, האנרגיה וגם עבור התחום הרפואי. "במסגרת עבודתי פנו אלי הרבה חברות ויזמים שרוצים לפתח מוצרים המבוססים על תמציות וחומרים מן הקנאביס הרפואי" - מספר יהב, שבמסגרת עבודתו פיתח פורמולציות וחומרים לחברות בארץ ובעולם. "כאשר זיהיתי שעולם הקנאביס הרפואי מתפתח חזרתי לאקדמיה, כדי להשלים דוקטורט בתחום הארומות שבקנאביס".

היעד: המזון הפונקציונלי
מה הניע אותך להיכנס עם הקנאביס לתחום המזון?
"אני מודע לכך שתעשיית המזון מחפשת בהתמדה טכנולוגיות שיציעו לצרכן מזון איכותי יותר. אחד התחומים המעניינים בעולם המזון הוא המזון הפונקציונלי, שמעבר לערכים התזונתיים מבקש להוסיף ערכים שתומכים או משלימים  חוסרים שונים בגופנו – כמו  רמת סוכר גבוהה, יתר כולסטרול וכדומה. לא מדובר בתרופה, אלא בתמיכה בכל מיני מצבים בריאותיים". צמח הקנאביס מכיל מגוון רחב  של חומרים  המכונים קנאבינואידים וטרפנים (חומרי ארומה) שהוכיחו את עצמם בתחום הרפואי – הם סייעו להורדת לחץ דם, שמירה על רמת סוכר וויסות הכולסטרול, העלאת צפיפות העצם וכמובן שיכוך כאבים. לרוב החומרים בקנאביס יש גם תכונות אנטי דלקתיות.
בעולם הרחב – אומר יהב בלייכר - מצטבר לאחרונה ידע רב בכל הנושאים הללו ועם הידע הקיים כיום בתחום תעשיית המזון, ניתן לשלב את החומרים הללו במוצרי מזון פונקציונליים ולהגיע למוצרי על. "כיום הולכת ומתפתחת  בתעשייה תזונה  אישית על פי המבנה הגנטי, והשונות שיש בין זנים בקנאביס יכולה לתת מענה לכל צרכן בנפרד".

הקנאביס נכנס לעולם המשקאות
יהב מאמין כי שילוב מרכיבים שונים של הקנאביס  בתעשיית המזון יסייע להארכת חיי המדף של חומרים שונים ושימורם בצורה טבעית, תוך ויתור על חומרים שיש להם תופעות לוואי שונות.  כמה מפעלים בארצות הברית כבר יצאו לשוק עם עוגיות וחטיפים עם תמציות קנאביס.  הקנאביס הגיע גם לתעשיית המשקאות הקלים, לפי שעה רק למשקאות עכורים כמו משקאות חלב, ועתה נעשים ניסיונות לשלב חומרים מן הקנאביס גם במשקאות הצלולים, שמהווים את חלק הארי של שוק המשקאות.
חברת Kaneh-B, שבה יהב שותף שוקדת כיום על פיתוח מוצר המיועד לילדים ובני נוער הסובלים מבעיות קשר וריכוז.  התרופה שהם מקבלים כיום היא מרה מאד, דבר שמקשה על הילדים לצרוך אותה באופן סדיר בבית הספר. הפתרון שנמצא הוא ג'ל לשתייה, שכולל תמציות מן הקנאביס, שעשויות מחומרים שאינם ממסטלים. "כך הצלחנו - אומר יהב - למסוך את הטעם המר, ומעתה תדירות השימוש בתרופה תהיה יום יומית וזאת מבלי להעמיס על המוצר סוכר או חומרים לצבע וטעם, שעלולים להגדיל את הכשלים בתחום הקשב והריכוז. זהו פיתוח שיכול להיות מיושם גם בעולם המזון והמשקאות".

סכומי עתק מושקעים בתחום המזון
דומה שהחוקרים  והמפתחים בתחום חווים פריחה שלא ידעו כמותה בעבר. יהב מספר על חברות ענק בתחום המזון והמשקאות, כולן מחו"ל, שמתעניינות אצלו בפיתוח וקידום מוצרים המבוססים על קנאביס רפואי- מוצרים בריאים וחדשניים בתחום המזון. יהב ועמיתיו לחברה כבר התקשרו עם חברה אמריקאית, שמפתחת מזון נטול גלוטן וסוכר "ואנחנו כבר עובדים אתם בפיתוח מוצרים שישולב בהם הקנאביס הרפואי. ככלל, התחום הזה נמצא בתנופה בעולם הרחב, סכומי עתק מושקעים בנושא".
ומה קורה בארץ? "אני פוגש מדי פעם  טכנולוגים בתעשיית המזון שמתעניינים בנושא"- משיב יהב בלייכר. ומה באשר לאישים בכירים יותר, ראשי חברות ומפעלים? "אני אישית עדיין  לא נתקלתי בהם".
 
 
העתיד כבר כמעט כאן…
ריאיון עם יהלי אדמתי, מתכננת אסטרטגיות חדשנות ב"מטריקס",  יועצת אסטרטגית וחוקרת עתידים

"העתיד צופן בחובו מגוון רחב של  מקצועות ותחומי פעולה חדשניים בעולם המזון, הן בכדור הארץ והן בחלל"- אומרת יהלי אדמתי. בהקשר לכך מעניינת התיאוריה שבנתה אידי ווינר, מייסדת ומנהלת חברת  "Future Hunter", שיצאו לה מוניטין ברחבי העולם בתחום חיזוי עתיד (פוטוריסטית). התיאוריה שפיתחה  ווינר, ביחד עם הצוות שלה, מכונה "כלכלת המרחבים העסקיים החדשים".
נקודת המוצא של אידי ווינר היא שכל  כלכלה נבנית על גבה של כלכלה קודמת. לצורך המחשה - הכלכלה התעשייתית נבנתה על גבה של החקלאות, אשר עדיין אתנו.
על גבה, נבנתה הכלכלה הפוסט תעשייתית, מעליה הכלכלה הפוסט כלכלית ומעל זו ניצבת כלכלת המידע.
על פי תפישתה של ווינר, אנחנו ניצבים בפתחה של כלכלה, הנשענת על מערך נרחב של מרחבים. כל אחד מן המרחבים הללו פותח בפנינו תחומים עסקיים חדשים ומגוונים ובהתאמה, הזדמנויות תעסוקתיות חדשות. מכאן, גם האפשרות למקצועות חדשים, למובילים מקצועיים חדשים.

רוסיה וסיביר - סל הלחם של העולם
כאשר מדברים על עולם המזון העתידי יש לקחת בחשבון כמה עובדות מפתח:
-           "מרבית האנושות תתרכז בעתיד בערים, תיצור עתיד שונה לחלוטין עבור החקלאות. -    "כדי  להאכיל 9 מיליארד בני אדם ולספק להם מים, נצטרך לשפר את היעילות ב-70%, בעזרת טכנולוגיות חדישות, לרבות בינה מלאכותית".
-  "ההערכה היא, שבשל שינויי  האקלים, האזורים הצפוניים ובכלל זה רוסיה וסיביר, עתידים להפוך לסל הלחם של העולם".
"כל אלו הן הנחות היסוד, אשר צריכות לכוון אותנו להבנת הקונטקסט של עולם המזון העתידי" - אומרת יהלי אדמתי,  יועצת אסטרטגית וחוקרת עתידים, המועסקת  בחברת "מטריקס" כבונה אסטרטגיות חדשנות. יהלי, אשר מגדירה את עצמה כתלמידתה (מרחוק) של אידי ויינר, מוסיפה ומפרטת לגבי כמה מן המרחבים החדשים:
 Innerspace - שבו בין השאר יילמדו מודלים, שעל פיהם פועל המוח. על פי תיאוריית המרחבים של  ווינר, בעתיד  יתעורר הביקוש לאנשי מקצוע חדשים, כאלה  שיתמחו בתכנון מזון שיש לו תועלות ייעודיות למוח. אחרים יעסקו בתכנון של גירויים ויזואליים וסנסורים אשר מעוררים חלקים שונים במוח. כיום כבר ידוע, שישנם סוגים שונים של מזון שמעוררים גירוי שונה במוח אצל גברים ונשים. בעתיד יהיו לנו  מומחים ייעודיים, שיחקרו כיצד המוח מתפקד בין מאפייני המזון השונים,  כך שניתן יהיה לייצר מערך שלם של מזונות שיספקו לנו חוויות, שעדיין איננו יכולים  לתאר לעצמנו.

 הירח – היבשת השמינית
Outerspace – מרחב נוסף שבו תתמקד האנושות הוא חקר החלל. ככל נראה, הירח עתיד להפוך ליבשת השמינית וכבר עתה אנו עדים להקמת תעשיות אדירות לחקר החלל, לניצול החלל וגם  לבדיקה של אינטליגנציות מחוץ לכדור הארץ, ולכך תהיינה השלכות רבות. נצטרך אנשים אשר יתגוררו בחלל, יבנו בחלל, ובקרוב מאוד נתחיל לחצוב אסטרואידים בחלל. לצורך זה נצטרך להביא את האנשים המתאימים לביצוע המשימות הללו. שאלות רבות עולות בקשר לתכנון חייהם - היכן יגורו, כיצד יעבדו, ומה יאכלו. דגש רב יושם על פיתוח מזון המיועד לתושבים המקומיים. בנאס"א נערכים לקראת שיגור משלחות לחלל בעוד כשנתיים ובוחנים שיטות להדפסת מזון לאסטרונאוטים. בעתיד, נראה מומחים לחקלאות חוברים למהנדסים בתחומים שונים ולאסטרופיזיקאים, שיתמחו בתחומים הקשורים  לכוכבי לכת ספציפיים. הצוותים המשולבים יצטרכו לדאוג למגורי התושבים  על פני משטחים  בחלל ובאמצעות טכנולוגיות מתקדמות לספק מזון לאוכלוסייה שעשויה להגיע לכדי עשרות אלפים. בהקשר לכך נזכיר, כי בנאס"א שוקדים כיום המדענים על ייצור פיצה עם אורך חיים של 30 שנה!      
אגב, כ-200,000 איש  כבר נרשמו למשלחות לחלל במהלך 2020!

תזונה נכונה – בעזרת הדמיה
 Cyberspace – הוא המרחב שבו נעשה השילוב בין העולם הווירטואלי לעולם הפיזי. כאן נוכל בעתיד ללמד את הילדים כיצד האוכל מתעכל בגוף על ידי שימוש במציאות מדומה. נוכל למנוע הרגלים לקויים של צריכת מזון ושתייה על ידי הדמיה של גוף קל ונעים למי שאוכל כיאות, ערובה להשתתפות בספורט אתגרי, והכל במסגרת מציאות וירטואלית. גם בתחום זה יעבדו מהנדסים, טכנאים ומדריכים בעלי מיומנות ייחודית.

"השמש – המקור העיקרי של המזון"
 Microspace - זהו המרחב שבו כל מה  שקיים פועל ומשפיע ברמת האטום הבודד. "אנחנו כבר יודעים - אומרת יהלי אדמתי – שתזונה   זה לא רק מה שאנחנו אוכלים; למעשה, מרבית התזונה שלנו מגיעה מן השמש, כאשר גלי האור הם אלו אשר בפועל מזינים אותה". לדבריה, זו גם הסיבה  שבגללה אנחנו צריכים לאכול ירקות בחמישה צבעים. למעשה, אנחנו  אוכלים את כל צבעי הקשת,  וזה האופן אשר בו השמש מעבירה אלינו את האנרגיה שלה. האם נוכל בעתיד  לקבל את האנרגיה ישירות מן השמש ולא באמצעות המזון? האם מהנדסי העתיד יוכלו להתאים את התזונה שלנו לגלי האור? האם הם יוכלו לאסוף את האנרגיה ישירות מן השמש ולתרגם אותה לפורמטים, אשר מתאימים לעיכול על ידי הגוף האנושי? שאלות שבעתיד ודאי יימצא להן מענה.

חקלאות - מודלים חדשים לגידול פירות וירקות
Interspace – מרחב שבו מתבצעים הממשק, החיבור והשילוב בין הטכנולוגיות המאפשרות התפתחות של  חקלאות  מדויקת. זו מאפשרת לחקלאים לדעת בדיוק מה קורה בכל נקודה בשדה. במקביל, מתפתחים כבר מודלים חדשים לגידול  ירקות ופירות. אנחנו כבר יודעים, שאנשים אשר משתמשים בטכנולוגיות מאוד מתקדמות בונים כעת חממות מתחת למים ליד חופי איטליה, כאשר הם מסתייעים בטמפרטורה הקבועה של הים והריכוזים הגבוהים של דו תחמוצת הפחמן.
 Playspace  -  זהו הפן המשחקי אשר קיים בכל אחד מאתנו. הפן הזה עתיד  להיות הרבה יותר משמעותי בחיינו, כיוון שיוכל להקנות יתרון תחרותי לכל מי שעוסק בתחום. חברות העוסקות בתחום הזה כבר מגייסות אלפי  מתכנני משחקים, כדי לתכנן אריזות אשר  בנויות על אינטראקטיביות ומשחקיות.
על כל אלו ועל המרחבים הנוספים  תרחיב יהלי אדמתי בהרצאתה.
 
 
חדשנות פורצת דרך
ריאיון עם טלי נחושתן, מנכ"לית "אינובופרו"
 
גרגירי החומוס היוו כבר לפני כ-3000 שנה מרכיב חשוב בתפריטם של עמי אסיה והמזרח התיכון. יתכן, שגם אבותינו  שהתיישבו בארץ כנען השביעו את רעבונם עם הגרגירים הללו, ואולי כבר אז ידעו על סגולותיהם התזונתיות והבריאותיות.
 מחקרים שנעשו בשנים האחרונות העלו, כי החומוס איננו רק מאכל טעים ומהנה - הגרגירים שלו  עתירים בחלבון, סיבים תזונתיים, ברזל, סידן ומינרלים נוספים החיוניים לגופנו. החלבון הרב שמצוי בכל גרגיר חומוס –כ-22%, הפך  בשנים האחרונות את הקטנייה  הזאת מוקד להתעניינות של חוקרים רבים בעולם המזון והרפואה.

70% חלבון באבקה
הסטארט אפ "אינובופרו", השוכן ברשפון, עשה צעד אחד קדימה ופיתח  שיטה להפקת החלבון מן הגרגירים. "התהליך שפיתחנו  - אומרת המנכ"לית טלי נחושתן – מאפשר לנו לייצר אבקה עדינה שמכילה 70% חלבון, שהוא ייחודי בטעמו הנייטרלי וגם מיוצר בטכנולוגיה "ירוקה". באמצעות שילוב החלבון במוצרי מזון שונים, יכול הצרכן לגוון ולאזן את התפריט שלו בחלבון מהצומח ללא גלוטן, ואשר אינו אלרגני".
הפיתוח שנעשה במעבדות החברה בא לענות על הביקוש ההולך וגדל בעולם לחלבון צמחי. כל התחזיות מראות, כי בעתיד הביקוש הזה רק ילך ויגדל, בעולם שבו אנשים רבים מפחיתים את צריכת הבשר והחלב ותרים אחר חלבון אחר, שיספק להם את החומרים המזינים והבריאים החיוניים לגופם. "חלבון החומוס שלנו הוא חדשני בעולם – מדובר בחלבון מן הצומח עם תכונות פונקציונליות ייחודיות, בעזרתן אנו יכולים לייצר מוצרי מזון עם 'תווית נקייה', שבה רכיבים טבעיים בלבד". טלי מונה עוד כמה מן התכונות המאפיינות את האבקה עתירת החלבון - "לאבקת החלבון שלנו cp-pro 70  ,טעם נייטרלי, אין לה טעם לוואי המאפיין חלבונים מהצומח  ולכן אין צורך לפצות ולמסך טעם לוואי על ידי תוספים אחרים". בחלבון הזה ניתן להשתמש  בצורות ובאפליקציות שונות בתחליפי בשר ותחליפי חלב, בסמודי, פסטות ורטבים, הוא יכול גם לשמש  כתחליף לביצים במיונז. אפשר לשלבו  בחטיפים לספורטאים ובמשקאות ללא חלב. למעשה, טווח השימושים שלו גדול מאד.

גם חלבון וגם עמילן
כאמור, מטה החברה, לרבות המעבדות, שוכן בישראל, אך הייצור של האבקה עתירת החלבון  נעשה במפעל הפועל בצפון אמריקה. הייצור החל  לפני כחצי שנה וחומר הגלם כבר נמכר לשורה של מפעלי מזון בכל רחבי העולם. אלה אמורים לשלב את האבקה בתהליכי הייצור שלהם. לפי שעה, פועלת בשוק הזה עוד חברה אמריקאית, אולם ריכוז החלבון במוצריה נמוך יחסית, כאשר חברות נוספות, גם בארץ, מפתחות טכנולוגיות חדשות בתחום הזה, שנראה מבטיח מאד.
אינובופרו אינה מסתפקת בייצור ומכירת חומר הגלם  למפעלי מזון. בעצם ימים אלה שוקדת החברה על כינון שותפויות אסטרטגיות ומיזמים משותפים לייצור המוצר הסופי עם מפעלים שכבר רוכשים ממנה את החלבון. לפי שעה, עיקר הפעילות בחו"ל, כאשר במקביל מתנהל דיאלוג עם כמה חברות בארץ. "בכל מקרה -  מדגישה טלי נחושתן – הכוונה היא להשיק כאן בישראל את המוצרים הראשונים המבוססים על החלבון שלנו כבר בשנה הקרובה".
אגב, במקביל לתהליך הפקת החלבון מן החומוס, מיוצר גם עמילן, נטול גלוטן. זהו חומר גלם מעולה לתעשיית האפייה ובאינובופרו מתכננים ייצור חטיפים על בסיס  העמילן, כבר בשנה הבאה.

הערה: הנושא שהועלה בכתבה זאת, נדון גם בכתבה קודמת, על חברה אחרת, שפורסמה במזון+, גיליון מס' 272.
 
 
אריזות 'פעילות' לשמירה על טריות מוצרי מזון
פרופ' אנה דותן, מרכז הפלסטיקה והגומי לישראל, סניף שנקר
 
אחת המטרות החשובות של אריזות מזון היא שמירה על טריות המוצר, תוך מניעת שינויים ביולוגיים, כימיים ואחרים, ותוך שמירה על אורך חיי המדף של המוצר.
אובדן הטריות הוא תהליך טבעי שבו מתפתחים חיידקים ופטריות, כאשר נוצרים התנאים המתאימים לכך. רוב החיידקים האחראיים לקלקול המזון לא יוכלו להתפתח בסביבה נטולת חמצן, ולכן, מניעת חדירת חמצן או ספיחת חמצן, למשל, על ידי אריזה 'פעילה', יכולה להאריך את זמן חיי המדף ואת טריות המזון.
אריזות 'אקטיביות' יכולות להפחית את הצורך בחומרים משמרים במזון ולצמצם אובדן מזון. אריזות "פעילות" יכולות לפעול בשני אופנים:
(1)       על ידי שחרור חומרים פעילים מדופן המארז לתוך חלל האריזה (דוגמה: נגזרות כימיות אנטי-מיקרוביאליות, נוגדי חמצון, חומרים ריחניים, דו-תחמוצת הפחמן וגז אתילן).
(2)       על ידי ספיחת חומרים מתוך חלל האריזה, כגון: חמצן, דו-תחמוצת הפחמן, לחות, גז אתילן וריחות לא רצויים.

שמנים ארומטיים כנגד חיידקים ועובשים
במרכז הפלסטיקה והגומי לישראל אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם תעשיות האריזות למזון ועם חברות המזון, ומפתחים אריזות 'פעילות', תוך שימוש בחומרים אנטי מיקרוביאליים ונוגדי עובשים טבעיים, המאושרים למגע עם מזון. אחד הפיתוחים אשר יוצגו בכנס, מבוסס על שמנים ארומטיים שמקורם בתבלינים, כגון תימין, אורגנו, ציפורן וקינמון. האריזה החדשנית שפותחה מכילה תערובת של שמנים, אשר משתחררים בצורה מבוקרת אל תוך חלל האריזה ומונעים את ההתפתחות של חיידקים ועובשים.

האריזה שתחולל מהפכה בתעשיית הבשר
אריזה 'פעילה' נוספת שנמצאת בפיתוח, מאפשרת שמירה על הטריות ועל צבעו הטבעי של הבשר האדום, וזאת בעזרת שחרור תוספים טבעיים המבצעים פעולה כימית ספציפית. האריזה החדשנית הזאת עשויה לחולל מהפכה בתעשיית הבשר ולאפשר הורדה משמעותית של התוספים, שמוזרקים כיום לנתחי בשר, הנמכרים במרכולים ובאטליזים.
למרכז הפלסטיקה היסטוריה של הצלחות בנושא, אריזות סופחות חמצן ולחות פותחו בעבר ונמצאות כבר על המדפים של רשתות המזון ובתי המרקחת. כמו כן, אריזות המבוססות על ננוטכנולוגיה פותחו למניעת התנדפות של ממסים אורגניים אגרסיביים ודלקים לכלי רכב, כלי תעופה ואחרים.


 
ציפויים אכילים – חומת מגן לפרי ולירק
ד"ר ילנה פוברנוב* וד"ר מירי קליין, מחלקת איכות ובטיחות מזון, מנהל המחקר החקלאי, מרכז וולקני
 
גורמים סביבתיים כגון טמפ' ולחות, יחד עם התקפות של חיידקים ופטריות, יכולים לפגוע באיכות התוצרת החקלאית. ההתכלות והתפתחות הריקבון של התוצרת מתחילה להתרחש עוד לפני הקטיף ומואצת במהלך האחסון והשיווק. כתוצאה מכך מזון רב יורד לטמיון ונגרמים הפסדים כלכליים גבוהים לחקלאים וגם לצרכנים ברחבי העולם. אחת הגישות החדשות להארכת חיי המדף של התוצרת החקלאית, היא שימוש בציפויים אכילים המבוססים על חומרים טבעיים. אלה חומרים שבטוחים לאכילה, הם זולים ובעלי מראה אסתטי יפה.

הציפוי מרחיק פטריות וחיידקים ומונע הזדקנות הפרי
ציפוי אכיל הנו שכבה דקה, המבוססת על סיבים תזונתיים, המצופים על גבי רקמת הפרי באופן חיצוני. הציפוי מונע התפתחות של חיידקים ופטריות וכך נמנעת גם הזדקנות של הפרי במהלך האחסון. בנוסף, הציפוי מונע תופעות כמו הצטמקות של הפרי בעקבות איבודי מים ואיבוד חומרי ארומה. בשל העובדה שציפויים אכילים נחשבים כמרכיב מזון, עליהם לעמוד בכל הקריטריונים של מוצרי מזון. בנוסף, הם צריכים להיות יציבים מבחינה כימית ופיסיקאלית, בעלי יכולת הידבקות טובה על פני המוצר, לאפשר מעבר תקין של גזים (חמצן ופחמן דו-חמצני), לעכב את הלחות ואובדן החומרים הנדיפים וגם להיות חסרי טעם וצבע. עליהם גם לשפר את המראה והמוצקות של המוצרים החקלאיים, להיות ידידותיים לסביבה ובעלי יכולת להפחית התקפות של חיידקים, פטריות וזוחלים.
ציפויים אכילים יכולים להיות מבוססים על רב-סוכרים, חלבונים, שומנים או תערובות שלהם. החומרים האלה  מותאמים ביולוגית לגוף האדם ולכן עונים לביקוש הצרכני למזון בטוח ובריא.

גידול חד בחיי המדף של פלפלים ופירות
קבוצת המחקר של דר' ילנה פוברנוב מפתחת ציפויים אכילים מבוססי סיבים תזונתיים, שיכולים לשפר את איכות ואורך חיי המדף של התוצרת החקלאית, כגון פירות וירקות. הסיבים התזונתיים הינם ממקורות טבעיים, מים משמשים כממס וכך נמנע השימוש בתוספים סינתטיים. יישום של ציפוי אכיל יכול להתבצע בשיטת שכבה-על-שכבה של חומרים שונים, או באמצעות שילוב של החומרים יחד בערבובם.
ציפוי שקבוצתנו פיתחה האריך את חיי המדף של פלפלים מ-10 ימים ל-21 ימים בטמפ' אחסון נמוכה, ומ- 5 ימים ל-10 ימים בטמפ' החדר. הציפוי עיכב באופן משמעותי את ההצטמקות של הפרי וריקבונו. בנוסף, היה עיכוב משמעותי בנזקים כתוצאה מחשיפה לפטרייה (Botrytis cinerea ) הידועה כמזיקה לפלפלים. פרויקט נוסף בפירות הדר הראה שיפור משמעותי באיכות והארכת חיי האחסון של פירות מסוגים שונים. הציפויים האכילים יכולים להיות אלטרנטיבה ירוקה ובריאה לשעווה הסינטטית, בה נעשה שימוש כיום בפירות הדר. בפרויקט אחר נעשה ציפוי על מלונים חתוכים מוכנים לאכילה. הודות לציפוי, היה שיפור באורך חיי המדף פי 400%!.
לסיכום, השימוש בציפויים אכילים הוא למעשה שיטה פשוטה ובטוחה, שיכולה לשפר את איכות והשתמרות התוצרת החקלאית, תוך שמירה על בריאות הלקוח והסביבה בעלות נמוכה.
הרשם חינם לקבלת עדכונים!
דואר אלקטרוני *
שם פרטי *
שם משפחה
תפקיד/מקצוע *