מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
 

אמא, הילדה שלך מחקה אותך

 

חיקוי היא אחת מההתנהגויות החברתיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים. הצורך לחקות מתפתח אצל הילד כבר בשלבי ההתפתחות המוקדמים, וזאת מכיוון שהוא חוקר את סביבתו בעיקר באמצעות חוש הראייה. בגילאים מתקדמים יותר, פעולת החיקוי מעניקה לילד תחושת שייכות, והיכולת לחקות את סביבתו מאפשרת לילד לאמץ כללי התנהגויות חברתיים בסביבה בה הוא גדל.

ברוב המקרים, ילדים בגילאי 3 עד 6 מחקים את הוריהם, ובגילאים מתקדמים יותר הם מתחילים לחקות התנהגויות הקשורות לדמויות סמכותיות נוספות בחייהם כגון: מורים וילדים אחרים בסביבתם להם הם רוצים להידמות. מלאכת החיקוי על ידי הילד באה לידי ביטוי במגוון רחב של אופנים, החל מרצונו של הילד/ה להידמות במראה החיצוני להוריו, דרך "אימוץ" קודים התנהגותיים אליהם הוא נחשף בבית ועד להקצנת הדברים אליהם הוא נחשף מבית.

חיקוי כחלק מתהליך התפתחותי של הילד

בחלק גדול מהמקרים, פעולת החיקוי מסייעת רבות להתפתחותו של הילד, וזאת בשל העובדה שפעולת החיקוי מאפשרת לילד לבצע פעולות יומיומיות אליהן הוא נחשף כגון: לאכול בסכין ומזלג, לצחצח שיניים, לנקות ולסדר את החדר וכדומה. במקרים אחרים, מלאכת החיקוי טומנת בתוכה לא מעט אתגרים חינוכיים, וזאת בשל העובדה שאנו כהורים מאפשרים לעצמנו להתנהג לעיתים בצורה לא הולמת ולא ראויה מול ילדינו, החל מניהול שיחות טלפון קולניות ועד להפגנת חוסר סבלנות כלפי הקרובים אלינו במקרים מסוימים.

מכיוון שכל ילד עובר תהליך זהה בנוגע לקליטת המסרים המילוליים והלא מילוליים אליהם הוא נחשף, ומכיוון שכל ילד ניחן ביכולות פיזיות ורגשיות "לקלוט" את הרמה האנרגטית הסובבת אותו, האחריות ההורית שלנו מחייבת אותנו לאמץ קודים התנהגותיים נאותים בקרבת ילדינו.

ברוב המקרים, התנהגות בלתי הולמת מצידנו תיקלט אצל הילד כאמצעי הישרדות והוא יאמץ את ההתנהגות אליה הוא נחשף. לדוגמא: במידה והחלטת לפצוח בתהליך דיאטה במסגרתו את נמנעת מאכילה, קיים סיכוי סביר שביתך או בנך ייחשפו לנעשה ולאחר פרק זמן כזה או אחר אף הם "יאמצו" את הרצון שלא להכניס אוכל לפיהם.

דוגמא אישית כדרך חיים!

על מנת להעניק לילדינו קודים התנהגותיים נאותים ועל מנת לסייע לילדינו לפתח את הכישורים החברתיים שלהם, אנו נדרשים לשמש דוגמא אישית-אנושית עבורם. הדוגמא האישית חולשת על כל תחום ותחום בחיי היומיום, ובמידה ואנו רוצים שילדינו יאמץ את הצדדים הטובים שבנו אנו לא רק צריכם לומר לו: תסדר את החדר, תאכל הכול מהצלחת, תצחצח שיניים וכדומה, אלא להציג בפניו את המעשה (ברוב המקרים ילדים מאמצים קודים התנהגותיים באופן יעיל יותר באמצעות מעשים מאשר באמצעות מילים).

לסיכום, מלאכת החיקוי בקרב ילדים היא אחת מדרכי ההבעה שלהם. חשיפת הילד למעשים נאותים וקודים התנהגותיים ראויים תאפשר גם לו לאמץ את דרכי ההתנהגות הראויים. תשומת לב לאופן בו אתם מתנהגים, מדברים ופועלים, היא חלק חשוב מנטילת האחריות ההורית וחינוך ילדיכם. ואל תשכחו ליהנות מכל רגע!

 

 

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים