מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
האם דבורי הדבש יחליפו את כלבי הגישוש?
22/07/2015 
דיתה שמואלי, שירות מזון+ 
 
 

איתור הצוף, ייצור דבש, האבקה ועכשיו גם איתור סמים. מחקר חדש שנערך במעבדות המחקר בגרמניה והתפרסם בירחון המקצועי PLoS One, בחן אפשרויות סיוע חדשות של חרקים לאיתור סמים. הבולטת מכלל החרקים שנבדקו כחלק מהמחקר המקיף, הינה דבורת הדבש, שנמצאה כבעלת פוטנציאל הגבוה ביותר לאיתור סמים.
עם השינויים החוקתיים לשימוש בקנאביס במספר מדינות בארה"ב, נוצר הצורך לסיוע נוסף באיתור סמים, באופן מדויק יותר. בין השינויים בחוק: אישור לשימוש בקנאביס בפנאי ולא רק למטרות רפואה, התראתו של כלב הגישוש על מציאת סמים אינה מספקת, מאחר ואינו יכול להבחין, בין מריחואנה המותרת בחוק לקוקאין וכי לביצוע חיפוש נדרש צו בית משפט או חשד סביר.
שלושה חוקרים ממעבדת המחקר במשטרת מדינת הסן, בלב גרמניה (אחת מ-16 המדינות המרכיבות את גרמניה), בחנו מספר בעלי חיים שיוכלו להתמודד עם השינויים ולסייע באיתור סמים בצורה יעילה יותר מהכלבים. החוקרים בחנו את תגובות המחושים של מספר חרקים ואת יכולותיהם באיתור סמים, בין היתר נבדקו גם סוגי פרפרים כולל פרפרי עש, מקקים ודבורי הדבש. כחלק מהמחקר לימדו החוקרים את בעלי החיים השונים לאתר ריחות בעייתיים עבורם, כך שבזמן החשיפה לריחות של סמים, בעלי החיים אומנו 'לברוח' מאזור הפצת הריח וכך אותרו האזורים בהם נמצאו סמים.
החוקרים קבעו במחקר, כי הדבורה הינה בעל החיים שהציגה את יכולת האיתור הגבוהה ביותר מבין החרקים שנבדקו וזאת באמצעות המחושים "התגובות של מחושי דבורת הדבש, הפועלים כאנטנות לסמים: הרואין, קוקאין וחשיש, הצביעו על יכולתה לאתרם. דבורת הדבש הראתה פוטנציאל גבוה לאיתור ספציפי של סמים, בנוסף, את כוח הפלטפורמה לאיתור ניתן למקסם על ידי שימוש במספר דבורים במקביל" כתבו החוקרים במסקנותיהם.
הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אומר, כי ממצאי המחקר מסבירים את התועלות הרבות של הדבורים שיכולת האיתור שלהן ידועה מאיתור הצוף, "בשנים האחרונות אנו עדים למחקרים רבים המתבצעים ברחבי העולם בענף הדבורים על מנת למצוא פתרון לתופעת היעלמות הדבורים המדאיגה וכן להעשרת הידע על עולם הדבורה המרתק. משמח מאוד לגלות, כי לדבורה יכולות נוספות ופוטנציאל לתרום בתחומים רבים, מעבר לאלו המוכרים לכולנו, מתחום הדבש והאבקה".
"הנתונים מצביעים על כך שאפילו כמויות זעירות של סמים מספיקות כדי לעורר את תגובת המחושים של דבורת הדבש" קבעו החוקרים. בנוסף, על מנת לאתר סמים בתוך חבילה מסוימת, יידרש על פי המחקר להיעזר ב- 40 דבורים, לקבלת תוצאה טובה ומדויקת עוד יותר, נדרש שימוש ב- 67 דבורים.

 

הרשמו כאן חינם לקבלת עדכונים ממזון+
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים