פירות יבשים - אליה וקוץ בה!
מאת: אלונה אזאגי ירון - דיאטנית קלינית, C. BSבסטודיו C
 

פירות יבשים:
ט"ו בשבט, הוא ראש השנה לאילנות ומאז ההתיישבות היהודית בארץ נהוג לחגוג את החג בנטיעת עצים ואכילת פירות יבשים, אגוזים ושקדים.
אכילת כמות לא מבוטלת של פירות יבשים בט"ו בשבט עלולה לעלות לנו ביוקר ובערכים קלוריים מוגזמים. רגע לפני ההגזמה היתרה בקיום מצוות האכילה, כמה דברים שמוכרחים לדעת על פירות יבשים.
פירות יבשים עברו תהליך של יבוש, חלקם באופן טבעי בעזרת השמש לאורך זמן רב, אך  רובם, בעולמנו התעשייתי, עוברים זאת באמצעות תהליך ממוכן של הפעלת תנורים בחום נמוך לזמן ממושך.
טכניקת יבוש הפירות התפתחה בעת העתיקה, בעת שלא היו אמצעי קירור. לפירות היבשים חיי מדף ארוכים מאוד לעומת פירות רגילים. כך ניתן בעצם ליהנות במשך כל השנה ובכל העונות כמעט מכל פרי שהוא, בכל מקום. בתהליך הייבוש מאבדים הפירות את רוב משקלם המקורי והם מצטמקים מאוד. על מנת למנוע את תהליך הריקבון מוציאים מהפירות את המים, המהווים מרכיב מרכזי בהם.

מומלץ מאד לצרוך פירות יבשים אורגנים, ללא תוספים וללא חומרי צבע וטעם. מטרת המשווקים היא לייפות את הפרי ולהגיע להישגים שמרביתם נועדו להרשים את הקונים בצבעים ולהאריך את חיי המדף אפילו יותר- אין בכך צורך וזו החמצה של העניין כולו.
בשנים האחרונות הגיעו לשוק זנים רבים של פירות יבשים צבועים ובעלי תוספי מזון מיותרים, קל לזהות אותם לפי הצבעים הבוהקים שלהם. לכן, הימנעו מצריכתם ככל שניתן. חלקם פשוט מכילים חומרים מסוכנים לבריאות, כמו גופרית דו-חמצנית וחומרי זיגוג.

למה בכל זאת כדאי לאכול פירות יבשים?
1. פירות יבשים הם  תחליף מצוין לממתקים כי מכילים רק סוכרים פשוטים, והם נטולי שומן. יחד עם זאת, בשל ערכם הקלורי הרב מומלץ לא להרבות באכילתם ולהסתפק ב 2-3 פירות יבשים ליום בתוספת 5 אגוזים או שקדים.
2. פירות יבשים אינם מתקלקלים במהרה ואנו יכולים להשתמש בהם כארוחת ביניים כאשר נמצאים מחוץ לבית.
3. פירות יבשים עשירים בברזל. כמות הברזל במשמשים מיובשים גבוהה פי 2 ויותר מאשר זו שבבשר בקר.
4. פירות יבשים מהווים "תרופת סבתא" לטיפול בבעיות עצירות. בעיקר שזיפים יבשים ותמר הינדי.
5. שקדים, בוטנים, אגוזי לוז ואגוזי פקאן מכילים חומצות שומן חד בלתי  רוויות. חומצות שומן אלו תורמות להורדת הכולסטרול ה"רע" ולהעלאת הכולסטרול ה"טוב".
6. אגוזי מלך (אגוזי קליפורניה) עשירים במיוחד בחומצות שומן מסוג "אומגה 3",  הידועות בתרומתן להגנה בפני מחלות לב.

חסרונות באכילת פירות יבשים:
1. בזמנים עברו היו משאירים את הפירות להתייבש בשמש דבר ששמר על ערכם התזונתי אך כיום משתמשים לרוב בשיטות ייבוש תעשייתיות המערבות טיפול בפירות בתנורי חום גבוהה מאוד ובכימיקלים שמונעים את איבוד הצבע וקלקול הפירות.
2. בתהליך הייבוש מופחתת כמות הנוזלים שבפרי מ-80%-90%  לכ- 25%  בלבד,  עקב כך עולה באופן יחסי ריכוזם של הפחמימות, והסיבים שבפרי, ולכן פירות יבשים מכילים פי חמש קלוריות (ל-100 גרם) מפירות טריים.
3. בתהליך הייבוש נהרסים ומתכלים חלק מהוויטמינים ובעיקר וויטמין C.
הפרי קלוריות
1 דבלה 60
3 משמש מיובש 60
2 תמרים 60
חופן צימוקים 60
חופן בננות מיובשות 100
2 שזיפים 60
10 שקדים 90
6 אגוזי מלך  45
10 אגוזי לוז 100

 

 

 


 


 

הרשמו כאן חינם לקבלת עדכונים ממזון+
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב