מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
שומרים על הסביבה
עם המודעות ההולכת וגדלה לחשיבות השמירה על איכות הסביבה, חלה גם עליה במודעות בכל הנוגע לשפכי התעשייה. בדיוק לשם כך נוצר שיתוף הפעולה בין חברת סאקווסטה וואטר בע"מ וחברת הפלסטיק בע"מ. פרופיל.

יערית טרבלסי
 
 
במפעלי עיבוד וייצור מזון ובעסקי מזון אחרים כמו מסעדות ומלונות, בהם יש טיפול ועיבוד של מזון, נוצרים שפכים כתוצאה משטיפה וניקוי קווי הייצור, שטיפת חומרי הגלם ועיבוד המזון עצמו בתהליכי האפייה, הבישול, ההשריה וכו'.
שפכים אלו מכילים מוצקים אורגניים, שמנים ושומנים קשים ורכים ודטרגנטים שונים, ברמת חומציות (PH) משתנה.
לרוב מצוידים מפעלי עיבוד המזון במפרידי שומן המותקנים בין מוצא השפכים במפעל לבין רשת הביוב המקומית, שתפקידם הוא להפריד באופן מכאני את השמנים והשומנים הצפים משאר השפך. מפרידי שומן אלו דורשים פינוי של השומן באופן תכוף ובעלות גבוהה.
בעקבות החמרת התקנים בנושא הזרמת שפכי תעשייה (COD-800 mgl) והאכיפה המוגברת על ידי תאגידי המים, מפעלים רבים (שלא לומר כולם) מתקשים לעמוד בתקנות ומתמודדים באופן שוטף עם קנסות וצורך בפינוי תכוף של מפרידי השומן (וגם אז השפכים עדיין עמוסים מידי ולא עומדים בתקן).

שיתוף הפעולה  של חברת סאקווסטה בע"מ (CEQUESTA WATER  ( וחברת הפלסטיק בע"מ מספק לשוק המקומי פתרונות מתקדמים לטיפול בשפכי תעשייה בכלל ובשפכי מפעלי מזון בפרט.
הפתרונות מאפשרים למפעלים לעמוד בתקני הזרמת השפכים, ולהימנע מהקנסות הגבוהים תוך כדי הפחתה או מניעה מוחלטת של הצורך בפינוי מפרידי השומן.

איך הכל התחיל?

שיתוף הפעולה החל לפני כ-4 שנים כאשר מר איתן שריר, מנכ"ל סאקווסטה חיפש ייצרן מקומי לאחד הפרויקטים שהתבצעו דווקא בחו"ל...
איתן הנו מהנדס מכונות עם למעלה מ- 25 שנות ניסיון בתכנון, ייצור והתקנת מתקני טיהור שפכים בתעשיות שונות בארץ ובעולם ובמפעלי מזון (הפקת שמן וחלבון, מחלבות, עיבוד בשר, ארוחות מוכנות, מזון קפוא ומצונן, מאפיות, יקבים ועוד), שפכי בעלי חיים, תעשיית האריזה והדפוס, נייר, מחזור פלסטיק, קוסמטיקה, גימור מתכת ועוד.
היצרן ,חב' הפלסטיק בניהולו של מר חיים ויניגר עוסקת שנים רבות בייצור מתקנים תהליכיים שונים מחמרים פלסטיים כגון פוליאתילן, מפוליפרופילן, פוליאסטר משוריין, PVC ועוד. בין מוצריה ניתן למצוא מתקני טיפול באוויר, סקרברים שונים, מפוחים, קווי ציפוי למתכת, מיכלים שונים, ומתקנים תהליכיים שונים הכוללים אינטגרציה של מערכות; משאבות, מגופים, מערבלים, חשמל ובקרה. החברה מצוידת בכל הציוד המיוחד הנדרש לעבודות אלו ועוסקת גם בפרויקטים שונים ובמתן שרות למפעלים ברחבי הארץ, כמו שיפוץ והתקנת קווי ייצור, קווי צנרת וציוד תהליכי אחר.

"שיתוף הפעולה הפורה בין שתי החברות מניב פתרונות הן עבור מפעלים חדשים והן עבור מפעלים קיימים", אומר איתן שריר, מנכ"ל סאקווסטה. "בחודש נובמבר האחרון לדוגמא, התקנו מתקן שמטפל בנפח של כ-50 מטר מעוקב שפכים ביום עבור חברה גדולה, העוסקת בייצור ארוחות מוכנות לשוק המוסדי. היות והמפעל חדש, נדרשנו לתכנן את המתקן בתאום מלא עם אנשי המפעל והמתכננים השונים כמו אנשי ההנדסה הסניטרית, האזרחית, פיתוח השטח, החשמל והבקרה והייצור עצמו.
נדרשנו להניח הנחות לגבי תכולת השפכים בהשוואה למפעלים קיימים דומים אחרים, לנתח את כל המידע ולתכנן מתקן שלם הכולל שוחת שאיבה מרכזית לאיסוף השפכים ושאיבתם אל מיכל איזון מעורבל בנפח 60 מ"ק. מהמיכל נשאבים השפכים בספיקה מבוקרת אל מתקן ה-GreenFloat DAF  מתורתנו, ממנו זורמים גרביטציונית השפכים המטוהרים אל רשת הביוב המקומית. המתקן אוסף את הבוצה במיכל פינוי יעודי, באופן רציף ואוטומטי מלא.
בשלב התכנון התאמנו את המתקן כך שיתאים לתא שטח קטן שהוקצה לצורך כך. התכנון כלל את כל הדיספלינות ההנדסיות הנדרשות- אזרחית, תהליכית, הידראולית, מכאנית, חשמל ובקרה. במקביל התנהל דו שיח עם הרשויות הרלוונטיות, תוך הגשת פרשה טכנית ויתר המסמכים הנדרשים, עד להשגת כל האישורים הנדרשים לצורך קבלת רישיון עסק. בסופו של דבר התקנו את המתקן בשטח, כולל מערכת בקרה משוכללת מאד, שכוללת בקר PLC, ותוכנה המאפשרת הפעלה תקינה ובטוחה ביותר, תוך דיווח בזמן אמת על מצב פעולת המתקן לגורמי הניהול".  
כאשר מדובר במפעלים קיימים, נפגש צוות המיזם עם אנשי המפעל, מסייר בשטח, מקבל דוחות ואנליזות לגבי זמני היוצרות השפכים לאורך היממה, איכותם ונפחם. על סמך נתונים אלו, נבחנות דרכים לצמצום נפחי השפכים על ידי איחוד או הפרדת זרמים. במידת הצורך פועל צוות המיזם יחד עם צוות המפעל, לאישור המתקן מול הרשויות הרלוונטיות.

היתרון על פני המתחרים

"בתחום מתן פתרונות לשפכים קיימות בארץ כ 2-3 חברות גדולות ומספר רב של חברות  קטנות נוספות, כולן מייבאות את  מתקני הדאף הדרושים לטיפול בשפכי מפעלי המזון", אומר שריר. "אנחנו החברה היחידה שמתקינה מערכות דאף תוצרת כחול לבן וזה גם היתרון שלנו על פני השאר. מעבר למחיר האטרקטיבי, המוצר שלנו כולל גם את הצד ההנדסי והטכנולוגי שלי וגם את הצד המבצע של חברת הפלסטיק.
אנחנו אלה שמתכננים, מייצרים, מרכיבים ומתקנים את המתקנים. הכל נעשה כאן, בזמני אספקה קצרים ביותר, בהתאמה מושלמת ללקוח וכן אפשרות להעניק ללקוחותינו גיבוי מלא על המוצר, לספק חלקי חילוף ולענות על כל שאלה באופן מידי".

שוק תלוי

אין ספק שהגברת האכיפה בנושא החשוב הזה, מביאה גם לשגשוג והצלחת שיתוף הפעולה בין החברות ויותר מפעלים תרים אחר הפתרון. "השוק הזה תלוי מאוד ברגולציה ובאכיפה", מציין שריר, "הסטנדרטים של איכות השפכים עלו ואיתם גם מספר המפעלים התרים אחר פתרון איכותי.
בישראל עדיין קיימים מאות מפעלים שעדיין לא הסדירו את נושא השפכים ואליהם אנחנו רוצים להגיע".

מה הלאה?
לשנה הקרובה מאחלים לעצמם איתן וחיים המשך וצמיחה של 30% במספר הפרויקטים.
בחמש השנים הקרובות הם מאמינים כי ישתפו פעולה עם חברות גדולות בארץ ובחו"ל כמו חברות ההתפלה, וכן יכניסו מוצרים חדשים וטכנולוגיות משוכללות מתקדמות נוספות, כך שיוכלו להציע מגוון גדול יותר של פתרונות.


 

הרשמו כאן חינם לקבלת עדכונים ממזון+
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים