מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
מה השתנה הפסח הזה?
09/04/17
שירות מזון+ 

 
 

בפסח הזה מיושמת 'מדיניות חברתית' של פתיחת היבוא לישראל, שמטרתה לבלום העלאת מחירי סל המזון לפסח. כך למשל, אפשרה הממשלה לייבא מגוון ירקות טריים בפטור ממכס במהלך תקופות החגים - צעד שנועד למנוע  מחסור ועליית מחירים, כפי שאירע בעבר. הציבור הרחב אמנם יוצא נשכר מכך, אך תעשייני מזון לא מעטים רואים במצב הנוכחי משום פגיעה בהם.

חיים פלטנר


מי עדיין זוכר מתי נסק מחיר העגבנייה והגיע לשיא של 16 שקלים לקילו? במשרדים הכלכליים זוכרים גם זוכרים, כיצד ערב סוכות (ספטמבר 2015) פקד את השוק הישראלי מחסור גדול בעגבניות, מלפפונים ושאר ירקות בעקבות גלי חמסין ופגיעתם של וירוסים בגידולים החקלאיים. הביקורת החריפה שהוטחה אז כלפי המשרדים הכלכליים, שלא השכילו  לשמור על אספקה סדירה של ירקות לשוק – הניעה אותם לעשות מעשה ולאפשר יבוא של ירקות פטורים ממכס לקראת חגי תשרי וחג הפסח – שני מועדים שבהם מתרכז חלק גדול מכלל הקניות של הצרכן הישראלי לאורך השנה.
אשתקד, במסגרת המאבק ביוקר המחיה, נפתחו מכסות היבוא הפטורות ממכס של ירקות ובסיומה כבר יכלו לציין במשרדים הכלכליים - האוצר, הכלכלה והחקלאות - כי המחיר הממוצע של עגבניות בחגי תשרי 2016 ירד בשיעור של 30% לעומת המחיר הממוצע בשנה הקודמת.  גם השנה, לקראת חג הפסח, אישר שר האוצר בתיאום עם משרד החקלאות, יבוא  ירקות בהיקף של 40 אלף טון, ללא התניה בהיצע שישרור  בשוק המקומי. היבוא הזה נעשה חרף התנגדות החקלאים. לרשימת המוצרים המיובאים לארץ פטורים ממכס, נוספו לקראת החג דגים, שמן זית, מאה אלף ליטר מיץ ענבים  ו-65 מיליון ביצים, שמחירן כידוע נמצא בפיקוח. ליבוא בשר טרי וגבינות קשות כבר נקבעו מכסות קבועות. המטרה – למנוע מחסור במוצרים הללו, ולבלום התייקרות בלתי צפויה.

בשר טרי- מהפך במחירים ובהרגלי הצריכה
הפחתות המכס על יבוא בשר טרי, חוללו לא ספק מהפיכה בתחום המחירים וגם בהרגלי הצריכה של הצרכן הישראלי. בעוד שבשנת 2016 יובאו לארץ 6400 טון בשר טרי, במסגרת המכסות הפטורות ממכס, השנה כמעט והוכפלה המכסה והותר יבוא של 11,000 טונות בשר טרי. עלפי המתווה שנקבע במשרדים הכלכליים, המכסה תגדל בהדרגה עד 2020 ותגיע לכדי 17,500 טונות. עם היבואנים נמנות רשתות שיווק כמו שופרסל, רמי לוי ויינות ביתן וכן יבואנים כמו נטו, עוף ירושלים וטעמן.
עד פתיחת שערי היבוא בפני בשר טרי פטור ממכס,  90% מן הבשר הטרי שנמכר ברשתות הגדולות מקורו היה משחיטה שנעשתה בארץ. כיום, מדווחות הרשתות  כי למעלה מ-60% מן הבשר שהן מוכרות מקורו ביבוא.
הצפת השוק בבשר טרי מיובא, תרמה גם להוזלת הבשר הטרי המצונן. בעוד שבחודש ינואר 2016 המחיר הממוצע של בשר (כולל חלקי הבשר) עמד על 58 ₪, הרי בסוף השנה היה המחיר הממוצע זול ב- 13% - 50.9 ₪. "למעשה, כאשר בוחנים את מחירי הבשר המיובא לעומת בשר מקומי, עומק הוזלת מחירי הבשר הוא גדול יותר, על פי חלקי הבשר השונים ברשתות השיווק"- אומר יאיר שירן, מנהל מינהל תעשיות ויו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה. מנתונים שהעבירו הרשתות המובילות- שופרסל, רמי לוי ויינות ביתן-  מסתבר שלפני הצרכן הישראלי עומדת כיום האפשרות לקנות חלקי בשר שמקורם ביבוא במחירים נמוכים עד 35%! ממחיר אותו נתח מייצור מקומי.
המהפך שפקד את שוק הבשר בישראל, בא לידי ביטוי גם בצלחת שלנו. בעקבות הצפת השוק בבשר טרי מצונן ירדה בשיעור ניכר צריכת הבשר המופשר (בשר מיושן). במקביל נרשמה גם ירידה של 15% בצריכה של בשר מעובד, תופעה שאותה ניתן לייחס לאזהרות משרד הבריאות אודות הסכנות שבצריכת בשר מעובד. הבשורה הטובה שמגיעה ממשרד הכלכלה - "אנו צופים שמגמה זאת תימשך ותתחזק, הן בהפחתת המחירים והן בהגברת התחרות, לאור הגידול הצפוי במכסות היבוא של בשר מצונן בשלוש השנים הבאות".

מהפך - גם בעולם הגבינות הקשות
גם בתחום הגבינות הקשות משתנים באחרונה סדרי עולם, בעקבות הגדלת מכסות היבוא של הגבינות הללו. עד 2015 לא היו הגבינות המיובאות זמינות לצרכן הישראלי. אותה שנה החל  משרד הכלכלה להפעיל את ההליך התחרותי ליבוא גבינות קשות.
מאז מצויות בידי הצרכנים אלטרנטיבות לרכישת גבינה צהובה במחירים נמוכים בהרבה מן המחיר המפוקח, כמו גם מן המחיר של "גבינת עמק", שלה מעמד דומיננטי בשוק הישראלי.
היבוא שחק  ב-2016 את נתח השוק שלה בשיעור של כ-10%! נתח השוק שלה במעדניה היה בסוף השנה 54.2% לעומת 65.1% בשנת 2014. 
הגבינות המיובאות מהוות כיום 15% משוק הגבינות הקשות ונתח זה גדל בהתמדה. לנוכח הגידול בצריכה בארץ של גבינות "על המדף", פתחה השנה ועדת המכסות במשרד הכלכלה מסלול נפרד בהליך תחרותי ליבוא גבינה באריזה קמעונאית, מתוך רצון להשפיע על שוק הגבינות הקשות "על המדף".  במסגרת זאת התחייבו הזוכים במכסות ליבוא גבינה צהובה באריזה קמעונאית למכור את המוצר לצרכן במחיר נמוך עד כדי 40% מן המחיר של גבינת עמק "על המדף". "התוצאה - אומר יאיר שירן – שלציבור הצרכנים יש כיום אלטרנטיבה לרכוש גבינה צהובה מיובאת במחירים נמוכים ב-20%-40% ממחיר גבינת עמק". ההערכה היא, ככל ש"גבינת עמק" תמשיך לאבד נתחי שוק, כך תיאלץ תנובה להמשיך ולהפחית מחירים, כדי לשמר את מקומה בשוק הגבינות הצהובות, שוק שאותו הובילה מאז ומתמיד.

"בממשלה מקדשים את היבוא"
ספק אם היצרנים הגדולים בעולם החלב בארץ ולא רק הם, רווים נחת מפתיחת שערי היבוא ומן התחרות החריפה שפוקדת בשנים  האחרונות ענפים נוספים בארץ.
הציבור הרחב יוצא נשכר מכך, אך תעשיינים לא מעטים רואים במצב  הנוכחי משום איום עליהם, עד כדי סכנה של סגירה.
"דומה שהממשלה החליטה להרוס את התעשייה הישראלית, בסוף כולנו נהפוך ליבואנים"- קבל בפני לא מכבר תעשיין בענף המזון. עמיתו,  התבטא גם הוא בחריפות – "המדינה שלנו ירדה מן הפסים. בממשלה מקדשים את היבוא, כדי להוריד מחירים, אבל אני שמייבא חלק ניכר מחומרי הגלם, לא יכול  להתחרות עם עובדת פולניה המשתכרת 500 יורו בחודש. לאף אחד לא אכפת מה יעלה בגורל המפעלים ועל עובדיהם שיפלו בדרך. אי אפשר רק למכור בזול".
תעשיינים רבים מגדירים את המהלכים שנוקטת הממשלה בתחום היבוא כפופוליסטיים. במקביל, הם מתנים את הפחתת המכסים על היבוא של מוצרים מוגמרים, בהפחתת מכסים דומה על  חומרי גלם חקלאיים, שמייבאת תעשיית המזון לייצור מוצריה. "רק כך נוכל להתמודד עם מוצרים מוגמרים מיובאים הפטורים ממכס".
במשרד הכלכלה קשובים גם לטענות התעשיינים. "אנו בוחנים עתה - מדגיש יאיר שירן – את האפשרות להפחית מכסים ולפתוח מכסות במוצרי מזון, המשמשים כחומרי גלם לתעשיית המזון המקומית ואשר אינם מיוצרים בארץ". המדובר במוצרים, כמו ירקות שאינם מגדלים בארץ, או כאלה שמופנים רק לשוק הטרי והתעשייה נאלצת לייבא אותם עבור  תעשיית השימורים והמוצרים הקפואים. "אנחנו רוצים לעזור גם לתעשייה וגם לצרכן, כך ששני הצדדים ירוויחו". האם בסופו של דבר רעיונות אלה יתממשו? האם הם ירצו את התעשיינים? ימים יגידו.

"מותחים" את עונת הקניות
בתעשייה וברשתות השיווק תעשייני המזון נערכים בימים אלה לקראת החג. על פי מיטב המסורת, רשתות השיווק ייצאו לקראת החג עם מבצעים והנחות, שחלקן ימומנו כמובן גם על ידי התעשיינים. אחד היצרנים אמר בשיחה למזון+ כי כדי לשמור על מקומו על מדפי הרשתות ייאלץ להעניק הנחה בשיעור של 15 אחוזים. תעשיינים אחרים ודאי יציעו הנחות בשיעורים אחרים, הכול על פי כושר המיקוח שלהם מול הרשתות. אגב, היחלשות הדולר והאירו הוזילה לחלק מן התעשיינים את הוצאות היבוא, מה שמקל עליהם להשתתף במצעים עמוקים יותר. עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שבאחרונה נרשמה בשוקי הסחורות בעולם עליה במחירי חומרי גלם שונים, וגם לכך יש השפעה על יכולתם של היצרנים לממן את המבצעים לחג.
במגמה ל"מתוח" את עונת הקניות, חלק רשתות השיווק  כבר פתחו במבצעים מיד לאחר חג הפורים ואלה ילכו ויעמיקו ככל שנתקרב לליל הסדר. קרוב לוודאי שגם השנה נחזה  במחלקת הירקות של הרשתות במבצעי  הוזלות בנוסח "קילו בשקל" ואולי גם פחות.  הירקות הללו, המהווים מרכיב חשוב בכל סלט ישראלי, הפכו זה מכבר למוצרי לוס לידר, שנועדו למשוך את הלקוחות לחנות, במחיר שהוא מנותק כליל מן המחיר הריאלי שלהם. אל חשש, את המחיר של ההוזלות הללו  אנחנו הצרכנים נשלם בסופו של דבר תמורת מוצרים אחרים ברשת...

"היבוא אבי כל חטאת"
החקלאים מצדם מבטיחים, כי לקראת החג יוכלו לספק את כל צרכי השוק ואין צורך לייבא ירקות. במשרדים הכלכליים לא מוכנים לסמוך על כך ולקראת החגים פתחו השנה מכסה ליבוא של 40 אלף טונות ירקות פטורים ממכס. המטרה - למנוע תופעות של מחסור ועליות במחירים. "מה שקורה בתחום הזה זו ממש שערורייה "- אומר אחי סיטבון, חקלאי ממושב דקל בנגב המערבי, המגדל בכל ימות השנה  מגוון רחב של ירקות בחממות ובתי רשת. "בחודשים האחרונים אני טורח ומשקיע כדי שאוכל לספק ירקות לקראת החג, ואז בא משרד האוצר, שאינו מבין כלל מה קורה בתחום שלנו, ומאפשר לכמה יבואנים להעלות או להוריד מחירים".
"היבוא הוא אבי כל חטאת" – מוסיף מאיר יפרח מזכיר ארגון מגדלי הירקות. "זהו מהלך שפוגע במגדלים, מעשיר את היבואנים, ואלה יחד עם הסוחרים מתעמרים בחקלאים, מציעים להם מחירים נמוכים או בכלל מעדיפים את הירקות המיובאים. בסופו של דבר כל המהלך הזה לא מוזיל את סל הירקות לצרכן".

"היבוא- חרב חדה על צוואר החקלאים"
אחי סיטבון נזכר, כיצד אשתקד, לקראת חגי תשרי, השקיע משאבים רבים בשטחי הגידול שלו, כדי להבטיח אספקה סדירה לחג, תוך ציפייה לקבל תמורה נאותה עבור התוצרת שלו. היבוא מטורקיה שיבש את כל תחזיותיו ובסופו של דבר נאלץ אז למכור את הירקות שלו במחירי הפסד. "הפסדנו אז הרבה כסף ובסופו של יום המדינה סבסדה את החקלאי הטורקי שאינו תורם לה פרוטה מהכנסותיו, במקום שתסבסד אותי, חקלאי ישראלי, שמשלם מיסים למדינתו כמו כל אזרח".
את השיחה עם אחי קיימתי עם אחי כשבועיים וחצי ימים לפני החג. הביקושים לתוצרתו היו עדיין קטנים ולהערכתו הקמעונאים עדיין מתבלטים האם לקנות אצלו או להמתין ליבוא מחו"ל. באותו יום קיבל אחי 3.50 שקלים תמורת קילו עגבניות ששלח העירה. " המחיר הזה הוא על הקשקש"- כהגדרתו, זה מחיר המתקרב לעלויות הגידול שלו. אותו יום שילמתי בסופרמרקט תמורת קילו עגבניות  6.90 ₪. "אין שום סיבה שהמחיר שאקבל תמורת הירקות שלי יכסה את עלות העבודה ותו לא"-  אומר אחי, דור שני במושב. אחי מודע לכך, שעליה משמעותית במחירים תמריץ את היבואנים לייבא ירקות מחו"ל, מה שיחריף את הפגיעה בו ובעמיתיו. את יבוא הירקות ממשילים החקלאים לחרב חדה המונפת על צווארם ערב החגים ומונעת מהם תמורה הוגנת עבור תוצרתם.
רשת הביטחון נדחתה
בעוד שמגדלי הבקר, מגדלי הדגים ומגדלי הזיתים מקבלים פיצוי בגין היבוא הפטור ממכס, נדחתה תביעתם של מגדלי הירקות לקבל פיצוי דומה. "בעקבות יבוא הירקות תבענו מן הממשלה להעמיד  רשת ביטחון של 15 מיליון ₪ כפיצוי לטובת מגדלי הירקות, שרובם מתגוררים בנגב המערבי ובעוטף עזה, אולם התביעה נדחתה" - אומר אבשלום אבו וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים. פתיחת שערי היבוא עלולה  לדעתו להשאיר את החקלאים הללו עם עודפים גדולים ולהפיל את השוק בצורה דרמטית. תכנית שגובשה במשרדי הממשלה להעניק תמיכה ישירה למגדלי הירקות כתחליף למכסי המגן שמוטלים בדרך כלל על יבוא מתחרה, לא יצאה לפועל בשל חילוקי דעות בין הממשלה למגדלים על היקף התמיכה.
במשרדי האוצר והחקלאות מדגישים, כי המכסות שנפתחו לקראת החגים נועדו בעיקר לוודא בכל צורה שהיא שלא ייווצר מחסור, והצפי הוא שאכן לא ישרור מחסור, כפי שאירע בחגי תשרי. אז, הובאו מטורקיה כמה אלפי טונות של עגבניות וכמות קטנה יותר של מלפפונים מירדן והיבוא השפיע רק בשוליים על המחירים. "בכלכלה חופשית יש קשר ישיר בין ההיצע  לביקושים, אולם כאן הקשר משתבש" - אומר בכיר במשרד החקלאות. כדי למשוך אליהן את הלקוחות – הרשתות הפכו כידוע את הירקות המבוקשים ביותר למוצרי לוס לידר ומציעות אותם במחירים אטרקטיביים ביותר. לדעתו, גם אם היה נוצר מחסור, המחיר היה עולה בשיעור מתון בלבד, משום שממוצע מחירי העגבניות והמלפפונים לצרכן נותר יציב לאורך השנה. "הרשתות מבינות שהצרכן בוחן אותן במחירי העגבניות והמלפפונים ולכן מחירם נותר נמוך. ממילא אין קשר בין העלויות לבין המחיר לצרכן". ובמשרד האוצר מעירים, כי ליבואנים כדאי  לייבא לארץ ירקות רק כאשר ייווצר מחסור בשוק והמחירים יעלו. ללא מחסור כזה, לא צפוי יבוא.

 

 
 
 

הרשם חינם לקבלת עדכונים!
דואר אלקטרוני *
שם פרטי *
שם משפחה
תפקיד/מקצוע *
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים