מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
שקיות או לא להיות
28/3/17
שירות מזון+ 

 
 

תם העידן שבו נטלנו שקיות במרכול בלי חשבון. חוק השקיות, שהחל בימים אלה, שעיקרו - היטל על שקיות פלסטיק המזיקות לאיכות הסביבה – משנה את התמונה, והציבור מתחיל להפנים את המסר.
יחד עם זאת, לא כל המומחים תמימי דעים באשר לחיוניותו של החוק החדש. מזון+ מביא סקירה בנושא.

חיים פלטנר


ביום הראשון של 2017 נכנס לתוקף החוק לצמצום השימוש בשקיות  חד פעמיות – חוק שאמור למנוע ולצמצם  מפגעים סביבתיים ובריאותיים ולשפר את איכות החיים והסביבה.
חוק שנוגע לכל אחד מאתנו, אשר שינה באחת את הרגלי הקנייה שלנו – מעתה לא נקבל עוד בחינם מן הקופאית בסופרמרקט שקיות אריזה כאוות נפשנו, ותמורת כל שקית כזאת נידרש לשלם היטל בשיעור של 10 אגורות. החוק הזה הכניס לתאי המטען של הרכבים שלנו תיקים ואריזות רב פעמיות, שבהם נארוז מעתה את המוצרים שקנינו בסופרמרקט. ובמקביל, החוק החדש כבר גרם  לירידה חדה בצריכת השקיות הללו.

היעד –"שקיות הגופייה"
שקיות הפלסטיק, שעליהן הכריז עתה מלחמה המשרד להגנת הסביבה, מכונות גם "שקיות גופייה", כיוון שידיות הנשיאה משוות להן מראה של גופיה.
השקיות הללו הופכות לפסולת, מזהמות את הסביבה ובמיוחד את השטחים הפתוחים ואת הסביבה הימית העולמית. 

מנתוני המשרד להגנת הסביבה מצטיירת התמונה הבאה:
עד להפעלת החוק צרכנו כ-2.7 מיליארד שקיות גופיה בשנה. כ- 60% מהשקיות חולקו ללא הגבלה בסניפי הרשתות הגדולות. הביקוש לשקיות גופייה נאמד ב- 325 שקיות לנפש בשנה, שהן כ-1,200 שקיות בשנה למשק בית! אגב, באירופה הביקוש הממוצע לנפש  הוא 180 שקיות. המשקל הכולל של שקיות הנשיאה החד-פעמיות הוא כ-15 אלף טון פסולת, מתוך כ-5.5 מיליון טון אשפה שנאספת בארץ.
עלות שקיות הנשיאה החד-פעמיות, שחולקו חינם במרכולים ורשתות השיווק, מוערכת ב-80 מיליון ש"ח בשנה, סכום שאנחנו הצרכנים שילמנו בסופו של דבר. מסתבר, שכל משק בית  הוציא בממוצע 43 ₪ לשנה באופן עקיף על שקיות נשיאה חד-פעמיות, מאחר שהרשתות גלמו במחירי המוצרים שמכרו ללקוחותיהם את ההוצאה הכרוכה בחלוקת שקיות ללא תשלום. 
מסתבר, שגם כאן לא היו ארוחות חינם! לשאלתי, האם לא הגיעה השעה להוזיל כמה מצרכים בגין העובדה שעתה פטורות הרשתות ממתן האריזות בחינם, קיבלתי את התשובה הבאה מפי  שני בכירים בענף – "מדובר בסכומים זניחים ובסופו של דבר חוקי השוק והתחרות החריפה בין הרשתות יעשו את שלהם".

ה"גופיות" פורחות באוויר ומתקשות להתפרק בתוך הקרקע
הנזק הסביבתי שגורמות השקיות, שאותן נטלנו בעבר ללא חשבון, בא לידי ביטוי  בעיקר בשטחים פתוחים – כאן פוגמות השקיות במראה ובאיכות השהייה בשטחים הפתוחים לסוגיהם. מדובר במפגע לכלוך בשטחים הציבוריים בתוך הערים, שטחי חופים, פארקים, גנים לאומיים ושטחים ציבוריים פתוחים אחרים, בעיקר כאלה שתדירות הניקיון שלהם היא נמוכה. שקיות על הקרקע או  כאלה שמעופפות באוויר נראות ובולטות מאד בשטח. 
נזק נוסף לאיכות הסביבה נובע  מכך שהשקיות החד פעמיות אינן מתפרקות בקרקע לאורך מאות שנים!   פסולת הפלסטיק מגיעה גם אל מימי הים ופוגעת במרקם החיים בסביבה הימית העולמית. קרעי השקיות פוגעים בחי ובצומח בים וביבשה. את שקיות הפלסטיק הדקות קשה להפריד מיתר הפסולת, ובכך הן מפריעות בתפעול תשתיות מיון הפסולת, מפחיתות את יעילות המחזור וגורמות לאבדן חומרי גלם.
אכן, מדובר  בנזק שנראותו ובולטותו ניכרות מאד, אם כי פגיעתו באיכות הסביבה קטנה יחסית, כפי שעולה מנתוני מחקר שבוצע במוסד שמואל נאמן שליד הטכניון. ממצאי המחקר מעלים, שרק  ל-6% מכלל השקיות שהגיעו הביתה  מן המרכול יש פוטנציאל לזהם את הסביבה. מדובר בשקיות שיועדו לאריזת מזון לאכילה מחוץ לבית - לטיולים ולנסיעות. אנשי מוסד נאמן, שהיו שותפים למשרד להגנת הסביבה בהכנת מחקרים וסקרים בנושא, הדגישו כי בסופו של דבר השקיות עצמן מהוות רק כ-0.8% מן הפסולת הביתית בישראל. מכאן  גם נגזרו המלצותיהם לגבי תכנית הפעולה, אולם אלה לא אומצו בסופו של דבר על ידי המשרד להגנת הסביבה, ועל כך להלן.

השקיות הדקות הוחרגו מן החוק
במשרד להגנת הסביבה הוחלט, כי הפתרון לבעיה יימצא רק במסגרת חוק, כפי שנעשה בחלק מן המדינות שהתמודדו עם הבעיה הזאת. כאמור, מעתה נאסר על הקמעונאים הגדולים לחלק בחינם שקיות גופיה, והצרכנים נדרשים  לשלם תמורתן היטל של 10 אגורות.
פטורות מן ההיטל שקיות  דקות יותר, וללא ידיות נשיאה, המשמשות לנשיאת תרופות ושקיות הבאות במגע ישיר עם מזון, שבהן אורזים ירקות ופירות הנמכרים בתפזורת, גבינות, דברי מאפה ומוצרי בשר.
כספי ההיטל יועברו לקרן לשמירת הניקיון, ינוהלו בחשבון נפרד והכספים ישמשו בין היתר לעידוד השימוש באמצעי נשיאה, המיועדים לשימוש רב פעמי ומהווים תחליף לשקיות נשיאה חד פעמיות, ואשר פגיעתם בסביבה פחותה.
כספי הקרן יופנו גם לפעולות חינוך והסברה ולהטמעת מטרותיו של חוק זה בקרב הציבור. מטרות נוספות - סילוק פסולת שקיות מהים ומחופיו וסיוע ליצרנים של שקיות נשיאה לשם התאמת פעילותם להוראות החוק  החדש.

החוק גמיש ומאפשר בעתיד גם שינויים בהיטל
החוק מפרט גם את סדרי התשלום של ההיטל: ללקוחות שיעדיפו לקנות שקיות גופייה בסופרמרקט תינתן חשבונית נפרדת, שבה יצוין מספר השקיות שקנו והמחיר ששילמו עבורן. הקמעונאים הגדולים ידווחו למשרד להגנת הסביבה אחת לרבעון על מספר השקיות שמכרו, וכן ישלמו את ההיטל בעד כל שקית נשיאה חד-פעמית שמכרו.
יצוין, שהחוק החדש מאפשר לשר להגנת הסביבה לבחון את היקף צמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות ולעדכן  בהתאם את שיעור ההיטל. משמע, אם במשך הזמן  יגדל השימוש בשקיות הגופייה, יוכל השר להעלות את שיעור ההיטל, כפי שנעשה במדינות שהנהיגו תקנות דומות, דוגמת אירלנד, כאשר המטרה היא לחזור ולצמצם את השימוש בגופיות הללו. זאת ועוד, בשלבים המתקדמים של יישום החוק תיבחן החלתו על סקטורים נוספים שהוחרגו משלבי היישום הראשוניים, כמו חנויות מכולת. המחוקק השאיר בידי השר להגנת הסביבה את האפשרות למהלך כזה באישור ועדת הפנים של הכנסת.

סיכום ראשוני- ירידה חדה בצריכת השקיות
סיכום ראשוני של החוק החדש מצביע על ירידה חדה בצריכת שקיות הגופייה. 10 ימים  לאחר הפעלת החוק אמר לדה מרקר סמנכ"ל התפעול של שופרסל, דוד לרון, כי לקוחות הרשת, שצרכו בעבר כ-500 מיליון שקיות גופיה בשנה, כבר צמצמו בכ-50% את צריכת השקיות הללו. בוויקטורי נרשמה צניחה של 85%  ואילו אצל רמי לוי דווח על ירידה חדה של 80%. לוי ציין, "כי יש היענות רבה מאד לנושא, "בניגוד לעבר, אנשים שמים עתה כמה מוצרים בשקית אחת ומביאים תיקים מן הבית".
ערב הגשת כתבה זאת לדפוס, כחודש וחצי לאחר כניסת החוק לתוקף, דיווח לנו  איתן יוחננוף, מנכ"ל רשת יוחננוף,  על ירידה של כ-75% בקניית השקיות הללו בסניפי הרשת. מנהל שיווק ברשת אחרת דיווח על נתון דומה. "תחילה - אומר איתן יוחננוף - התרעמו כמה מן הלקוחות על ההיטל החדש, כיום רובם מקבלים בהבנה את השינוי, אם בשל התשלום ואם מתוך מודעות לחשיבות החוק ותרומתו לאיכות הסביבה".

המבקרים: "החוק הזה מיותר"
במשרד להגנת הסביבה יכולים לראות בנתונים הללו משום הצלחה מסחררת. אלא שלא הכל שותפים לשמחה הזאת ויש הרואים בחוק החדש חוק מיותר. בין המבקרים גם הפרופ' אופירה  אילון, ראש  תחום איכות הסביבה במוסד שמואל  נאמן בטכניון וראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה. פרופ' אילון עמדה גם בראש צוות שחקר את סוגיית הזיהום של שקיות הפלסטיק ואף הייתה שותפה לדיונים שהתנהלו בנושא עם המשרד להגנת הסביבה. "כל האמצעים שעליהם המלצנו, אני ועמיתי, לא היו במסגרת הרגולציה של המשרד להגנת הסביבה" - מדגישה פרופ' אילון. " המלצנו להשאיר את ההתמודדות עם סוגיית השקיות לרשתות השיווק ולמרכולים הגדולים. די בכך שהשר להגנת הסביבה יורה לרשתות השיווק שלא לחלק שקיות בחינם. צירוף הרשתות למערכה על שמירת הניקיון  בשטחים הציבוריים הוא  מהלך שננקט בכמה מדינות כמו גרמניה, אנגליה וגם מדינות וערים  בארה"ב".
בהקשר לכך היא מציינת  דרכים נוספות בכיוון הזה, למשל תחרות בין סניפים מי יחלק הכי פחות שקיות. בארה"ב נוהגות רשתות לתת חינם שקיות על פי מספר הפריטים שקנה הלקוח. לקוח שמעדיף לקחת פחות שקיות מן המגיע לו נכלל בהגרלה שנערכת מדי שבוע, שבה אחד המשתתפים זוכה בהחזר כספי על כל עגלת קניות שלו. ליוזמות כאלה ואחרות אפשר להוסיף גם פעולות הסברה וחינוך בכל הנוגע לשמירת הניקיון בשטחים הציבוריים.
"זה ממש מיותר לחוקק חוק נפרד לשקיות, כאשר יש כבר חוק לאריזות. כדי לאכוף אותו  יוצרים מנגנון, שעולה מיליונים,  שיאסוף נתונים מן הסניפים, מקימים ועדות ביקורת, מגייסים מפקחים, וכל זה קורה כאשר שקיות הגופייה מהוות בסך הכול 0.8% מן הפסולת"- אומרת פרופ' אילון. "כאשר אנו מסתכלים על מדרוג של בעיות סביבתיות, זה לא הנושא הראשון בסדר העדיפויות שצריך לטפל בו. הטיפול צריך להיות במסגרת הפעלת מדיניות כוללת בתחום איסוף הפסולת".
תגובת המשרד להגנת הסביבה: המחוקק החליט להביא להפסקת החלוקה חסרת הרסן של שקיות הגופייה אצל הקמעונאים הגדולים, באמצעות חקיקה. ללא חקיקה כזאת לא ניתן היה להביא אף לא אחד מהקמעונאים להפסקת חלוקת שקיות אלו "בחינם".

"החוק עוסק בזוטי זוטות"
 
הפרופ' אילון מטילה גם ספק במספרים הפנטסטיים שמוצגים על ידי נציגי רשתות השיווק. "אני  מודעת לכך - היא מדגישה - שאכן יש ירידה משמעותית בכמות שקיות הנשיאה, גם בגלל העובדה הפשוטה שרשתות השיווק הפסיקו לשים ערימות בקו הקופות לשימוש הלקוחות. אולם ממה שאני רואה במרכולים, אנשים פשוט לוקחים הרבה יותר מהשקיות הפשוטות, ללא הידיות, כדי להשתמש בהן לפח האשפה בכיור". משמע, נתיב עוקף לחוק השקיות.
 פרופ' אילון  מגדירה את הטיפול בנושא השקיות כעיסוק בזוטי זוטות, כאשר המדינה צריכה להתמקד בנושאים קרדינליים כמו מחזור הפסולת, הפקת אנרגיה מפסולת וטיפול בחומר האורגני. בנושא מחזור הפסולת, המדינה עדיין רחוקה מן היעד שהציבה לעצמה- מחזור 50% מן הפסולת בשנת 2020. כיום, במשך למעלה מעשור, לא השתנו הנתונים ועדיין רק 20% מן הפסולת ממוחזרים. זו מציאות שבה  יורדים לטמיון חומרים רבים שניתן היה להפיק מהם תועלת בתהליך השבת אנרגיה או המחזור. זאת ועוד, ההיקפים ההולכים וגדלים של אשפה מעיקים על תקציבי הרשויות המקומיות, שנאלצות לשלם היטל הטמנה, על פי משקל האשפה. פרופ' אילון מביאה לדוגמה את עירית חיפה, שמטמינה מדי יום כ-500 טון אשפה, כאשר על כל טון היא משלמת 120 שקל, ופירוש הדבר תשלום חודשי של מיליון וחצי ₪ עבור הטמנת האשפה!
ומה בעולם  הרחב?
הצריכה העולמית של שקיות נשיאה חד-פעמיות נעה בין 500 מיליארד ל-1 טריליון יחידות בשנה! ממוצע צריכת השקיות באירופה הוא 180 שקיות לנפש לעומת 325 שקיות לנפש בישראל. ברוב מדינות האיחוד האירופי, לעיתים במקביל לחקיקה בנושא, מיושמות תכניות פעולה ויוזמות וולונטריות של התעשייה ורשתות השיווק, שנועדו לצמצם את החלוקה והשימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות באמצעים שונים, ביניהם: הסברה, גביית מחיר על שקיות נשיאה, אספקת סלי נשיאה רב-פעמיים (נעשה גם בארץ) ועוד.
בסוף 2013 פרסם האיחוד האירופי הצעה לצמצום הצריכה של שקיות נשיאה קלות-משקל מפלסטיק. על פי ההצעה, כל מדינה רשאית, בשלב זה, לקבוע את יעד ההפחתה עבורה, ולבחור  את האמצעי המתאים בעיניה להשגת יעד זה.  האמצעים  האפשריים כוללים מנגנונים כלכליים כגון מס, היטל או קביעת מחיר לשקית הנשיאה, או מגבלות על ייצור ושיווק של שקיות נשיאה.
כעבור שנתיים, ב-2015, קבע  האיחוד האירופי יעדי שימוש לצריכת שקיות נשיאה חד-פעמיות כמפורט להלן:  עד ה-31 בדצמבר 2019 יעד השימוש והצריכה של שקיות נשיאה חד פעמיות יידרש לעמוד על לא יותר מ-90 יחידות לנפש בשנה. בסוף 2025 יעד השימוש והצריכה של השקיות הללו לא יעלה על 40 יחידות לנפש בשנה (כיום, כאמור, הוא עומד על 180 בשנה).
להשגת יעדים אלה הנחה הפרלמנט האירופי את מדינות האיחוד לאמץ מנגנונים שונים בהתאם לשיקול הדעת של הממשל בכל מדינה, ובלבד שעד ה-31 בדצמבר 2018 שקיות נשיאה חד-פעמיות לא יסופקו עוד בחינם ללקוחות.
 

הרשם חינם לקבלת עדכונים!
דואר אלקטרוני *
שם פרטי *
שם משפחה
תפקיד/מקצוע *
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים