מבזק  חדשות
 

 
Wine Israel


מחירים לנוחותך
קייטרינג

אינדקס חברות קייטרינג:
קראו ביקורות, וערכו
השוואת מחירים

www.cateringo.co.il

 
קטלוגים דיגיטליים

 
   החיים הם קקטוס
 

הזוג שילה ויעקב גרובר ממושב תלמי יוסף שבדרום, מתפעלים חווה ענקית של קקטוסים המשתרעת על שטח של 80 דונם ובה מעל 3,000 זנים של מיני צמחים, בהם כ-40 דונם של צמח ההודיה, הידוע בסגולותיו כתוסף תזונה לתחום ההרזיה.

 
שילה ויעקב גרובר נפגשו בקיבוץ אורים התאהבו והתחתנו, את ירח הדבש בחרו להעביר בטיול מדבריות בארה"ב, שם פגש יעקב לראשונה צמחי מדבר והתאהב בשנית. בעקבות הטיול השניים החליטו להקדיש את חייהם לגידול של קקטוסים וסקולנטים. 
למרות הקוצים שבדרך, כיום הם מתפעלים חווה ענקית של קקטוסים המשתרעת על שטח של 80 דונם ובה מעל 3,000 זנים של מיני צמחים, מתוכם כ-40 דונם של צמח ההודיה, הידוע בסגולותיו כתוסף תזונה לתחום ההרזיה. לקראת השנה החדשה הם מסכמים 40 שנות זוגיות ו-30 שנות עבודה בשטח. 
 
שילה ויעקב (קובה) גרובר הם זוג חקלאים ותיקים ממושב תלמי יוסף שבדרום הארץ בעוטף עזה, שמזה 27 שנים, מפתחים צמחי מדבר. "הכל התחיל בירח דבש טיילנו בנופי מדבר מדהימים והגענו למקומות שלא חלמנו עליהם ושם גיליתי אוצר בדמות צמחי המדבר ופשוט התאהבתי בשנית" מספר יעקב.
איך הכל התחיל: 
יעקב גרובר נולד בהוואנה קובה ועלה לארץ בגיל שבע. "משפחתי הייתה מיועדת לעבור להרצליה, אבל לפני שעלינו לארץ, משהו הראה לאימא שלי תמונה של דימונה ואימא שלי מיד נדלקה על הנוף המדברי והתעקשה על הדרום, וכך הגענו לפה". בבגרותו בקיבוץ אורים הסמוך פגש יעקב את שילה, ילידת ארצות הברית שעשתה גם היא עליה, במסגרת גרעין לקיבוץ גרופית בערבה והגיעה לאורים להכשרה. המפגש בין השניים הפך לסיפור אהבה גדול ואת ירח הדבש בחרו השניים לעשות בארצות הברית , באזור המדבריות. "שם לראשונה אני זוכרת שהתאהבו בתרבות הקקטוסים והחלטנו להביא את חזון המדבר לארץ", נזכרת שילה. 
יעקב  (קובה) גרובר הנו אגרונום וותיק, בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות. הפרויקט הראשון שלו היה להקים גן בוטני באורים ובהמשך הקים גן בוטני נוסף במושב תלמי יוסף. אותו מושב שפונה מפתחת רפיח במסגרת הסכמי השלום ב-1982. הגן הבוטני בתלמי יוסף לימים הפך לחווה ענקית שכיום גם פתוחה לציבור. יעקב ושילה הורים לארבעה וסבים לחמישה, שילה בעלת תואר ראשון ושני , וברוב זמנה מנהלת ביד רמה את חוות הקקטוסים בדרום ואילו יעקב אחראי על מערך ההפצה של הקקטוסים והסקולנטים לכל המשתלות ברחבי הארץ ונמצא רוב הזמן בתנועה.
 
בהמשך לחזון שלהם של גידול צמחי מדבר הקימו השניים חברה הקרויה "הודיהפארמה" וזאת לאחר שהבינו שיש בידיהם פתרון טבעי להמון אנשים בארץ ובעולם הסובלים מבעיות השמנה. מדובר בייצור של תוסף תזונה שכולו מהטבע, המעניק לנו תחושה של שובע ומאושר על ידי משרד הבריאות הישראלי. "ההודיה פרביפלורה" (Hoodia parviflora ), שמקורו מדרום אפריקה, בנוי מגבעולים מעניקים תחושת שובע ומסייעים לירידה במשקל. הצמח זוכה לפופולאריות גדולה  בארה"ב, יפן ובקרוב באירופה וסודו טמון בחומר הפעיל שבתוכו, המחליף את הגלוקוז (מתפקד כסוג של סוכר) ומגיע במהירות רבה יותר להיפוטלמוס במוח. 
כיום יעקב ושילה מגדלים כארבעים דונם של גידול הודיה מזנים שונים, לצד עוד 3,000 מינים של אוסף צמחים נדירים למכירה פרטית - סה"כ 80 דונם של חקלאות ציונית.
לצמח ההודיה הגדל בחווה הקקטוסים יש סגולות רבות, מדובר בצמח שממנו מורכב התוסף אשר התגלה במקור על ידי שבטי הסאן במדבר הקלהרי, כצמח מזין הנותן תחושת שובע וידוע ששימש את השבטים במסעות הצייד הארוכים - בהם נזקקו לשרוד תקופות ארוכות ללא מזון. 
כיום אוקלם הצמח בחוות הקקטוסים שבמושב תלמי יוסף ומשמש ליצירת קפסולות צמחיות וטיפות (טינטורה) , המונעים אכילת יתר ומאפשרים להרגיש שבעים בדיוק בכמות שמתאימה לגוף.
על פי מחקר מנובמבר 2012 עולה כי הצמח מסייע לירידה במשקל תוך זמן קצר, כאשר חלקיו היבשים נחשבים בטוחים לשימוש, על ידי משרד הבריאות הישראלי עד 250 מ"ג לצריכה יומית. 
 
צמחי מדבר בריאים:
מלבד צמח ההודיה החווה מגדלת צמחי מדבר נוספים הבריאים ויעילים לאדם וניתן לרכוש את כל הצמחים ישירות מהחווה לדוגמא: 
קקטוס נפליטוס המגיע אלינו ממרכז אמריקה וידוע כיעיל בהורדת סוכר , ניתן להכין ממנו צ'יפס, שניצל , תבשילים וניתן לאכול אותו טרי טרי. 
אלוורה צמח סקולנט – ידוע כצמח יעיל בתעשיית הקוסמטיקה ניתן להכין ממנו מסכות לפנים המקנות לעור גמישות ואלסטיות ומצעירות את העור, ניתן להפיק ממנו משקאות בריאים המסייעים בבעיות עיכול.
ניצנית צמח  סקולנטית - אשר יוצאי ברית המועצות משתמשים בצמח להכנת תמציות המקלות על צינון ואלרגיות.


הרשם חינם לקבלת עדכונים!
דואר אלקטרוני *
שם פרטי *
שם משפחה
תפקיד/מקצוע *

Go Back  Print  Send Page
כניסה חופשית
למהדורה הדיגיטלית

יש להקליק על השער ולהמתין לטעינה
לצפייה באינטרנט, בסמארטפון ובטאבלט
לארכיון מזון+
 
תערוכות, כנסים וימי עיון
 


 
אתר השפים ICPA
(בחסות מזון+) 
 
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל - ICPA
www.icpa-israel.co.il

 

ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 הוספה למועדפים    |   חזור למעלה    |    הפוך לעמוד הבית    |    מפת האתר    | 


 © כל הזכויות באתר זה שמורות לחברת מירב-דסקלו הפקות בע"מ

לייבסיטי - בניית אתרים